Aj košickú tepláreň čakajú zmeny vo vedení
Košická tepláreň patrí medzi šesť teplárenských spoločností, ktorých majiteľom je štát prostredníctvom svojej akciovky MH Manažment. Jej nový šéf Ľuboš Lopatka v nich avizuje zmeny vo vedení. Dotknú sa aj košickej?
Ľuboš Lopatka po svojom nástupe do funkcie avizoval, že nie je spokojný so stavom, aký vládne v štátnych teplárňach.
Podľa jeho slov, ktoré odzneli vo viacerých médiách, fungujú práve teplárne ako léno, alebo korisť pre politikov či im blízke osoby a férová cena tepla pre konečného spotrebiteľa nie je pre všetkých top prioritou.
[ad][/ad]Koniec šafárenia?
Podľa údajov z ministerstva hospodárstva dodáva teplo pre 1,8 milióna domácností na Slovensku spolu 338 dodávateľov. Najväčšími z nich je šesť štátnych akcioviek – v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, Zvolene a Košiciach.
Súkromní dodávatelia tepla dosiahli za vlaňajšok šesťpercentnú ziskovosť. Štátne teplárne sú v strate približne 0,7 percenta. Pri súhrnných tržbách 222 miliónov vyprodukovali stratu milión eur. Cena za dodávku tepla domácnostiam sa pritom medziročne zvýšila priemerne o 4,7 percenta.
Nový šéf MH Manažmentu plánuje všetky štátne teplárne riadiť centrálne. Podľa neho nie je normálnym stavom, keď v šiestich podnikoch, ktoré v podstate robia to isté, funguje 18 členov predstavenstiev a kontroluje ich 18 členov dozorných rád. Nie pre každého z nich je pritom konečným cieľom dosiahnuť podľa možností čo najnižšiu cenu tepla pre konečného odberateľa. A práve to má byť zmyslom existencie štátnych teplárni.

Neboli prizvaní diskutovať
Či a kedy sa avizované zmeny dotknú aj najväčšieho košického výrobcu tepla a najmä koncových spotrebiteľov, je zatiaľ otázka budúcnosti.
„Akcionár nekonkretizoval svoju predstavu v otázke zlúčenia štátnych teplární pod jeden manažment a Tepláreň Košice zatiaľ nebola prizvaná na diskusiu k tejto téme. Z vyjadrení predsedu predstavenstva MH Manažment, a. s,. pána Lopatku v médiách a osobného stretnutia sme oboznámení s jeho ambíciami a zámermi, avšak zatiaľ nevieme odhadnúť dopad centrálneho riadenia všetkých šiestich štátnych teplární na Tepláreň Košice,“ tlmočila nám postoj vedenia košických teplárov k chystaným zmenám riaditeľka kancelárie predsedu predstavenstva spoločnosti Diana Kozáková.
Podľa tohto stanoviska je TEKO dlhodobo zisková a úspešná spoločnosť. „Veríme, že v prípade zrealizovania zmien riadenia štátnych teplární takou aj ostane.“
[ad2][/ad2]Odporúčané články
„Kráľ Zemplína”, kontroverzný podnikateľ Mikuláš Vareha zomrel. Ako informoval televízia Joj, záchranári resuscitovali Mikuláša Varehu v obci Malý Kamenec niekoľko minút, no neúspešne.
V pondelok 26. januára po skončení rannej dopravnej špičky dôjde k uzavretiu pravého jazdného pruhu v úseku cesty medzi Obchodnou akadémiou na Watsonovej ulici a odbočkou na Starú spišskú cestu pri Amfiteátri.
Február prinesie do košickej MHD viacero zmien, Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) vyjde v ústrety aj lyžiarom. Ako prepravca informoval na svojom webe, od nedele 1. februára dôjde, okrem iného, aj k zmenám na autobusovej linke 14. Dôvodom je zvýšený nápor cestujúcich na Jahodnú počas lyžiarskej sezóny.