Aká bude situácia na jeseň? Výskum subvariantov koronavírusu prináša odpovede

V jeseni by na Slovensku nemusela byť extrémna vlna pandémie koronavírusu. Aspoň to naznačujú subvarianty koronavírusu, ktoré sú v súčasnosti sledované. Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) si však ešte niekoľko týždňov budeme musieť počkať, aby sme vedeli, ako bude jesenná vlna pandémie vyzerať.
„Predikcie sú kontrolované odbornými orgánmi a vedeckými kapacitami. Sú sledované isté typy vírusov, zatiaľ sú to subvarianty typu omikron. Žiadny z nich však nespôsobuje vyššie riziko nákazy či úmrtia, žiadny z nich nie je v súčasnosti považovaný za nebezpečný. Priebehy ochorenia u všetkých subvariantov sú nateraz mierne. Uvidíme podľa ďalšieho vývoja. To sa nedá predikovať takto niekoľko mesiacov dopredu,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Lengvarský.
Zdroj: (SITA, md;kh)
Odporúčané články

Ako informovalo mesto Košice, o výsadbu sa postarala Správa mestskej zelene v Košiciach, realizovaná bola v rámci projektu „Zeleň pripravená na klimatické zmeny“.

Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) oznamuje plánované odstávky elektrickej energie v Košickom kraji na týždeň od 12. do 18. mája 2025. Prerušenia distribúcie prúdu sú nevyhnutné z dôvodu údržby, modernizácie a opráv distribučnej sústavy. Odberatelia v nižšie uvedených lokalitách by mali v daných termínoch počítať s obmedzením dodávky elektriny.

Premiestnením pomníka z Námestia osloboditeľov otázniky nezaniknú, len sa presunú na iné miesto. Vyplýva to z poskytnutých podkladov pre agentúru SITA k problematike presunutia pomníka padlým z druhej svetovej vojny, ktorý sa nachádza v centre Košíc. Pomníkom sa v ostatných mesiacoch opakovane zaoberalo košické mestské zastupiteľstvo, diskusia sa rozprúdila po opravách plastických prvkov – kosákov a kladív, na jeseň minulého roka krátko pred 35. výročím Nežnej revolúcie.