Aktivisti Ľuboš Lorenz a Peter Kalmus sú vinní, rozhodol o tom súd
Aktualizované. Náhradu škody a podmienečný trest za zafarbenie pomníka a busty Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej. Verdikt si dnes vypočuli Košičania Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz na svidníckom okresnom súde. Prokurátor aj obhajca oboch mužov sa ihneď odvolali.
Obaja výtvarníci načerveno nafarbili pomník a bustu vysoko postaveného československého komunistu Vasila Biľaka v Krajnej Bystrej vo februári 2015, deň po jeho odhalení. Súd im uložil trest dva mesiace s podmienečným odkladom na 18 mesiacov a náhradou škody vo výške 80 eur.
[ad][/ad]Lorenz: Som nevinný
Voči verdiktu sa odvolali obe strany, prokurátor aj advokát oboch výtvarníkov Daniel Lipšic.
„Cítim sa nevinný. Pokúsim sa pričiniť o to, aby všetky fašistické a boľševické pamätníky zmizli predtým, než mi začne platiť prípadná podmienka,“ reagoval Lorenz.
Kalmus takéto rozhodnutie nečakal. „Tvrdím, že nedošlo k ničeniu ani poškodeniu pamätníka. Nasvedčuje tomu aj výška škody, ktorá je iba za jeho vyčistenie, nie opravu,“ konštatoval Kalmus.
[ad2][/ad2]Pôvodne iba priestupok
Svidnícky okresný súd sa prípadom zaoberal už druhýkrát. V máji 2016 vtedajší sudca rozhodol, že nejde o trestný čin poškodzovania cudzej veci formou spolupáchateľstva a zásah do vlastníckych práv KV KSS v Prešove, ale o priestupok, ktorý má riešiť okresný úrad. Proti uzneseniu sa ale odvolal prokurátor. Krajský súd v Prešove rozhodol v novembri 2016 v prospech prokurátora a vrátil spis do Svidníka.
Vasiľovi Biľakovi pomník venovala jeho rodná obec Krajná Bystrá v roku 2015, kedy mu udelila aj čestné občianstvo. Pomaľovaním pomníka vznikla podľa prokuratúry škoda vo výške 1 617 eur. Komunisti za „stratu umeleckej hodnoty“ diela požadovali až 3 500 eur. Bustu po jej zafarbení niekto ukradol.
Slovenský komunistický politik rusínskeho pôvodu, známy najmä vďaka podpisu na pozývacom liste pre okupačné vojská v roku 1968 a ako ideológ následnej normalizácie. Bol členom ústredného výboru KSS a KSČ, neskôr členom predsedníctva ÚV KSČ. V rokoch 1960 – 1989 bol poslancom Národného, potom Federálneho zhromaždenia. V decembri 1989 bol vylúčený z KSČ.
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Pri požiari rodinného domu v obci Kalša zasahovali profesionálni aj dobrovoľní hasiči niekoľko hodín. Na mieste udalosti pracovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru zo staníc v Bidovciach a Košice – Teplárenská, ktorým asistovali aj dobrovoľné jednotky z okolitých obcí.
Starosta obce Zemplín Róbert Rostáš pracuje už druhý rok bez nároku na mzdu. Finančné prostriedky, ktoré by inak smerovali na jeho plat, investuje do rozvoja samosprávy. Doteraz takto do obce vložil približne 40-tisíc eur.