Baťov Dom obuvi zíva prázdnotou
V kedysi najmodernejšej a najväčšej predajni obuvi v Košiciach sa prakticky od začiatku roka vôbec nič nedeje.

“Niekedy vo februári sa vysťahovala predajňa s potravinami Billa, ktorá bola na prízemí. Na poschodí bol predtým nejaký obchod s odevmi, ten sa presťahoval niekam na Furču a zanikla aj predajňa obuvi. Nikto nevie, komu budova patrí, ale ľudia sa na to často pýtajú. Veď nie je normálne, aby takýto dom v centre Košíc len tak ležal ladom nevyužívaný. Zrejme je to jediná budova na Hlavnej, ktorá je prázdna,” komentujú situáciu ľudia z prevádzok vo vedľajších domoch.
Záhadný nájomca
Podľa údajov v katastri je majiteľom budovy od februára 2007 firma SIRS – Investment s.r.o. zo Žiliny. Jediným jej spoločníkom je známy žilinský podnikateľ George Trabelssie, v médiách často spájaný s niekdajším primátorom Žiliny a bývalým predsedom Slovenskej národnej strany Jánom Slotom. Za tú dobu bola podľa výpisu z listu vlastníctva štyrikrát založená v prospech Tatra banky.
S otázkami na prítomnosť a budúcnosť prázdneho domu sme sa obrátili na spoločnosť SIRS – Investment. “Budova je momentálne v prenájme, ale je pripravovaná na predaj,” znela lakonická odpoveď hovorkyne spoločnosti Ivany Strelcovej. Na doplňujúce otázky o nájomcovi, ktorý navonok nevyvíja žiadnu činnosť, sme už odpoveď nedostali.
Fakty o budove:
- postaviť ju dal ešte za prvej ČSR podnikateľ s obuvou Tomáš Baťa - predajňu otvorili v roku 1930 ako najmodernejšiu budovu na Hlavnej - bola postavená v progresívnom architektonickom štýle zvanom funkcionalizmus - v roku 1948 bola predajňa zoštátnená, ale Košičania ju naďalej volali Baťa - po nežnej revolúcii ju chcel Baťa získať späť, štátne orgány nesúhlasili - Baťa dostal od mesta do prenájmu priestory v historickom Csákyho paláci na Hlavnej 64
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Medzi Bratislavou a Košicami spustili nové letecké spojenie. Prvý let smeroval z hlavného mesta do metropoly východu, následne lietadlo s cestujúcimi z Košíc smerovalo do Bratislavy. Odštartovala tak vnútroštátna linka, ktorá prepojí dve najväčšie mestá na Slovensku. Linka bude lietať deväťkrát týždenne, cestujúcich odvezie moderný Airbus A321. Jeho kapacita je 239 sedadiel. Obsadenosť prvého letu z Košíc dosiahla 97 percent, letieť sa ním chystalo 233 cestujúcich.
K vianočnej atmosfére Košíc už neodmysliteľne patrí MAME Market – jedinečný dizajnérsky trh,
na ktorom sa pravidelne stretávajú tvorcovia a tvorkyne originálnej handmade tvorby a ľudia,
ktorí milujú ich lokálnu tvorbu objavovať a podporovať. Už po druhýkrát po sebe sa market
uskutoční v Tabačke počas víkendu 13.12 – 14.12.2025 so začiatkom o 13:00 hod. Tento rok
sa na ňom predstaví viac ako 35 značiek z celého Slovenska.
Pýtali sme sa Košičanov, aká polievka nesmie chýbať na ich sviatočnom štedrovečernom stole. Zisťovali sme, či prevláda tradičná vianočná kapustnica alebo šošovicová polievka, ktorá je zvyčajne spojená so symbolom bohatstva v novom roku.