Bezpečné útočisko pre deti
V Liečebno-výchovnom sanatóriu v Košiciach-Barci využívajú ako jednu z foriem terapie novú, na Slovensku málo používanú multisenzorickú metódu – Snoezelen, ktorej cieľom je vyvolať v deťoch zmyslové pocity.
V sanatóriu poskytujú komplexnú starostlivosť deťom s vývinovými poruchami učenia a správania ako aj psychosociálne a emocionálne narušeným deťom. So Snozelen metódou tam v rámci projektu Bezpečné útočisko začala pracovať špeciálna pedagogička Hana Betinová.
Nové alternatívy
„Hľadali sme nové alternatívy pomoci. V našom zariadení narastá počet detí s psychickými problémami spôsobenými traumatickými zážitkami z rozvrátených rodín. Traumy, ktoré deti zažili sa hlboko podpísali na ich psychike, správaní a reakciách. Lieky dieťaťu pomáhajú prežiť, ale neliečia jeho traumy,“ hovorí Hana Betinová. Ako dodala, účinnú alternatívu našli najskôr v podobe arteterapie. Po pozitívnych skúsenostiach s ňou a po dôkladnom preštudovaní Snozelen metódy usúdili, že práve táto metóda sa môže stať nástrojom, ktorý deťom pomôže prekonať to, cez čo doposiaľ nedokázali ísť ďalej.
Špeciálna miestnosť
V sanatóriu zriadili špeciálnu miestnosť Snoezelen, ktorá je vybavená optickými vláknami, bublinkovým valcom, snovým ostrovom a hniezdnou skrýšou. Už po mesiaci mohli v sanatóriu skonštatovať, že deti sú v Bezpečnom útočisku prístupnejšie, otvorenejšie prijať pomoc, ochotnejšie hľadať riešenie a pozrieť sa na problém z iného uhla. Sú ochotné obnažiť aj svoje skryté bolesti. A čo na to hovoria samotné deti? „Najradšej by som si cleú miestnosť zobral domov. Všetko ma tu upokojuje. Mne by stačil snový ostrov – možnosť snívať keď je mi ťažko. V skrýši sa cítim bezpečne.“
[ad][/ad]Hoci projekt skončil, aktivity pokračujú ďalej. „Všetko, čo nasmeruje deti k lepšiemu tráveniu voľného času a rozvíjaniu ich schopností, prináša jedine pozitíva – zlepšenie správania, pohodu, lepšiu vzájomnú spoluprácu, lepšiu interakciu medzi rodičmi, deťmi, ale aj medzi dospelými a deťmi v našom zariadení,“ uzavrela Dana Bednárová, riaditeľka Liečebno-výchovného sanatória v Košiciach-Barci.
Projekt finančne podporila Nadácia pre deti Slovenska z grantového programu Hodina deťom.
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.
Seniori z Denného centra Mestskej časti Košice – Juh opäť potvrdili svoje výnimočné kvality.