Bosorkin canicross na Furči s príchuťou Vianoc
V Košiciach začal cez víkend písať svoju históriu nový druh športu. V iných krajinách Európy má síce canicross (druh terénneho športu so psom) svojich priaznivcov už dávno, no v Košiciach sa až doteraz žiadny pretek v tomto vytrvalostnom športe nekonal.
Na prvom ročníku Bosorkinho canicrossu sa v nedeľu vo Furčianskom parku zúčastnilo asi päťdesiat nadšencov behu a kynológie. Pri canicrosse ide síce o zdolanie trasy za čo najkratší čas, no tento canicross bol výnimkou. Podujatie sa nieslo tak trochu už aj vo vianočnom duchu. Organizátori prichystali chutné koláčiky i kapustnicu. Nechýbali ani drobné darčeky. Všetci sa tešili na tajného Santu, ktorý každému psíkovi priniesol nejaké prekvapenie.

Na Furči už pred začiatkom preteku vládla dobrá nálada. Psíky a ich psovodi z celého okolia, ba aj z Liptova, či iných kútov Slovenska sa na Furči začali schádzať už od skorého rána, aby stihli registráciu. Dĺžku trasy organizátori stanovili na štyri kilometre a viedla krásnym prostredím Furčianskeho lesoparku. Všetci z nadšením čakali na štarte, kým sa dostanú na rad. Netrvalo dlho a po štarte prvého pretekára už nebolo vidno ani toho posledného. Pretekári si to mierili na trať neúprosným tempom, každý chcel byť prvý. Výsledky prekvapili Ako prvý muž dobehol do cieľa Andrej Drabík s Nessi. S o čosi horším časom za nimi dobehli do cieľa Juraj Kendra a Miňa a tretí skončili Jaroslav Bánoci s Diom.

Súťažili však aj ženy, ktoré tvorili takmer polovicu štartového poľa. Prvé miesto si vybehala Ivana Vaňeková s Texie, druhé skončili Gabriela Hockicková a jej pes Indigo a na treťom mieste dobehli Lucia Marfiaková s Roxy. Na trať prvého ročníka košického canicrossu sa však vybrali aj deti. V kategórii najmladších si zlato vybehala Stella Schmid s Daisy, striebro poputovalo Michaele Hromadovej a Robin a bronz si odniesla Lujza Hockicková a Charlie.
Akciu si však pochvaľovali aj tí, ktorí žiadne ocenenie nezískali. “Bolo to perfektné. Stretli sme kamarátov, ktorých sme dlho nevideli a urobili niečo pre seba aj pre psíky. Zabehali sme si po skvelo označenej trati, pre nás dlhej tak akurát. Ako nebežci sme tu možno aj prekonali svoje hranice. A musím pochváliť koláčiky, jeden lepší ako druhý. Ceny pre účastníkov boli krásne. Potešil aj tajný Santa vo forme tomboly. Každý dostal malý darček od iného účastníka. Bolo pekné vidieť, že medzi štartujúcimi nepanovala rivalita, ale každý túto akciu bral skôr ako príležitosť na stretnutie s inými psíčkarmi,“ opísala svoje pocity Federika Ivanová.
Ďalšia z účastníčok preteku Ľuba Vozárová sa zas priznala, že sa nechala vyprovokovať tempom ostatných pretekárov. “Bola to super akcia. Pôvodne som si myslela, že sa len prejdeme rýchlou chôdzou, no keď som videla tých ´naspeedovaných´ ľudí na štarte a bežcov v lesoparku, zabehli sme si to aj my. Mali sme aj pár prestávok na vydýchanie, keďže vôbec netrénujeme, ale zvládli sme to,“ povedala v cieli s tým, že už dnes sa teší na ďalší ročník preteku.
foto: NICOL URBANOVÁ
Odporúčané články
Valné zhromaždenie dnes odsúhlasilo viacero zmien vo vedení Klubu akcionárov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s., o.z. Novým predsedom správnej rady sa stal Stanislav Hreha. Novými členmi správnej rady sa stávajú Ľubomír Čigáš a Matej Smorada.
V polovici novembra sme uverejnili článok s prehľadom dostupnosti rôznych druhov zariadení pre seniorov v rámci Košíc. Košický samosprávny kraj zriaďuje dve špecializované zariadenia pre seniorov. Do redakcie sa nám ozvala čitateľka, ktorú nepríjemne prekvapila informácia od zamestanca jedného z týchto zariadení. Jej príbuzného neprijímu, pretože od KSK dostali informáciu, že klientov nemôžu prijímať. Adresovali sme preto otázky na KSK, prečo je to tak a dokedy bude tento stav trvať.
Ruská federácia rozmiestnila na hraniciach so Severoatlantickou alianciou 350 až 360-tisíc vojakov, ktorí sú okamžite pripravení na boj. V rozhovore pre nemeckú televíznu stanicu N-TV to uviedol expert na obranu z Kresťanskodemokratickej únie Nemecka Roderich Kiesewetter (CDU). Informuje o tom web Novinky.cz.