Bývalí väzni si v tábore Auschwitz-Birkenau uctili obete holokaustu
Bývalí väzni z nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v južnej časti Poľska položili v nedeľu kvety k múru, pred ktorým sa vykonávali popravy. Pripomenuli si tým 74. výročie oslobodenia tábora a Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.
V nedeľu sa mal v blízkosti plynových komôr konať spomienkový akt na počesť ľudí, ktorí zahynuli v tábore, a aj na pamiatku všetkých obetí holokaustu.
[ad][/ad]Auschwitz-Birkenau, v ktorom zahynulo viac ako 1,1 milióna ľudí, oslobodila Červená armáda 27. januára 1945. Tábor leží neďaleko mesta Osvienčim v južnej časti Poľska približne 60 kilometrov západne od Krakova.

Bývalí väzni z nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v južnej časti Poľska položili v nedeľu kvety k múru, pred ktorým sa vykonávali popravy. Pripomenuli si tým 74. výročie oslobodenia tábora a Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Foto: TASR

(TASR, SŠ)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Mesto Košice, v spolupráci s Visit Košice a Creative Industry Košice, vyhlásilo začiatkom marca grantovú výzvu na rok 2026. V rámci nej sú otvorené dva programy.
Mesto Košice má veľkú príležitosť získať prestížne ocenenie Stavba roka 2025. Na cenu verejnosti v tejto súťaži sú nominované dve moderné košické športoviská. Najmodernejší plavecký komplex na Slovensku – Národné olympijské centrum plaveckých športov Košice vznikol za takmer 20 miliónov eur z bývalej Mestskej krytej plavárne.
Prípravy na spustenie výroby v novom závode automobilky Volvo pri Košiciach vstupujú do záverečnej fázy. Spoločnosť potvrdila, že skúšobná prevádzka by sa mala začať približne v polovici tohto roka. V areáli s rozlohou viac ako 300-tisíc metrov štvorcových aktuálne dokončujú stavebné práce a prebieha intenzívna inštalácia technológií.