Cestujúcich v MHD ubúda
Nová tarifa dopravného podniku (DPMK) a nové ceny lístkov platia v Košiciach od 1. septembra. Po prvom mesiaci sa zdá, že zdraženie cestovného niektorých ľudí od využívania mestskej hromadnej dopravy odradilo.
Podľa údajov, ktoré denníku KOŠICE:DNES zaslal Dopravný podnik mesta Košice (DPMK), v septembri tohto roka prepravili celkovo 6,4 milióna cestujúcich. V porovnaní so septembrom minulého roka je to o 266-tisíc ľudí menej.
[ad][/ad]Kupuje sa menej lístkov
Zmena tarify sa najvýraznejšie dotkla cestujúcich, ktorí využívajú papierové cestovné lístky. Zrušil sa cestovný lístok na štyri zastávky a 30- a 60-minútové lístky zdraželi o 30 centov (zľavnené o 15 centov). Okrem toho sa zvýšila aj cena lístka na nočný spoj a cez sms. Týmto krokom chcelo vedenie mesta zvýhodniť pravidelných cestujúcich a viesť ľudí k tomu, aby začali viac využívať predplatné časové lístky.
Zvýšenie cien cestovného viedlo minulý mesiac k poklesu predaja papierových lístkov. Základných lístkov všetkých druhov sa dohromady predalo 595-tisíc, zatiaľ čo v septembri minulého roka ich bolo 735-tisíc. V tomto počte však nie sú zahrnuté zľavnené lístky.
[ad2][/ad2]Tržby rastú
Naopak, počet predplatných lístkov (na 30, 90, 180 alebo 365 dní) mierne vzrástol. V septembri tohto roka sa ich predalo 33-tisíc, minulý rok v rovnakom mesiaci o 316 kusov menej. Cestujúci si viac obľúbili sedemdňový cestovný lístok, ktorý stojí 12 eur. Minulý mesiac si ho zakúpilo až 408 ľudí, v septembri 2018 sa ich predalo iba 101.
Oproti minulému roku mierne klesol v septembri počet tzv. čiernych pasažierov. DPMK zaznamenal 1 101 prípadov cestovania bez platného lístka, minulý rok v septembri ich bolo o šesť viac.
Ako uviedla hovorkyňa dopravného podniku Vladimíra Petrušová, tržby za september 2019 sú o 130-tisíc eur vyššie ako v rovnakom mesiaci minulého roka. O akú presnú sumu tržieb išlo, DPMK nateraz nezverejnil.
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Úvodnou diskusiou na tému obnovy legendárneho košického Kina Družba a jeho plánovanej premeny na moderné kultúrne centrum, sa včera v priestoroch obchodného centra Aupark začalo interaktívne podujatie „Mesto v meste“.
V marci sa začne s výstavbou okružnej križovatky Kostolianska cesta – Národná trieda – Podhradová. Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) už podpísal zmluvu s víťazom verejného obstarávania, ktorým je spoločnosť Eurovia SK.
Mesto Košice pripravuje pre obyvateľov mestskej časti Sídlisko KVP, ktorí si zakúpili parkovacie karty, formulár. Budú sa môcť rozhodnúť, či chcú posunúť začiatok platnosti parkovacej karty na 1. marec 2027, alebo chcú kartu zrušiť a vrátiť späť peniaze v plnej výške.