Gabriela Matečná: Likvidácia afrického moru ošípaných bude finančne náročná
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR spoločne s Ministerstvom financií SR budú hľadať peniaze na realizáciu rýchlych opatrení, ktoré by mali zabrániť šíreniu afrického moru ošípaných.
Nákazou najpostihnutejší farmári by mali dostať odškodnenie, uviedla to ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) počas výstavy Agrokomplex v Nitre. Likvidácia afrického moru ošípaných bude podľa slov ministerky finančne náročná, no nevyhnutná. „Premnoženú diviačiu populáciu tam, kde vyčíňa nákaza, treba dostať pod kontrolu aj využitím krajných opatrení,“ skonštatovala.
[ad][/ad]Africký mor ošípaných prišiel v čase, keď sa vláde podarilo viacerými systémovými opatreniami postupne oživovať agrosektor. „Ten posun, ktorý sme za posledné roky dosiahli, je obrovský. Zelená nafta prinesie poľnohospodárom každoročne 30 miliónov eur úľavu na výdavkoch za palivo počas nasledujúcich troch rokov. Na systémové opatrenia sme dali ďalších 50 miliónov eur,“ vyčíslila Matečná. Vláda podľa jej slov podporila závlahy, skladovacie kapacity pre zeleninárov a ovocinárov, exportné aktivity potravinárov, odškodnila farmárov za intenzívne sucho, program rozvoja vidieka je najúspešnejšie čerpaným eurofondovým programom na Slovensku.
K oživeniu agrosektora by vraj mali prispieť aj ďalšie chystané opatrenia. „Pripravujeme podporu veterinárnych opatrení, hydiny. Vo finálnej fáze je zelená nafta pre potravinárov. Do konca decembra dokáže Slovensko vyplatiť vyše 90 percent priamych platieb. Ak systematicky podchytíme nedostatočné spracovateľské kapacity a vývoz kvalitných základných surovín na dovoz potravín s pridanou hodnotou, verím, že sa nám podarí zvýšiť do budúcnosti potravinovú sebestačnosť Slovenska,“ priblížila zámery ministerka. Zároveň pripomenula, že len eurofondy nestačia, svojich prvovýrobcov a spracovateľov musí podporovať aj štát.
Čítajte aj:
- Africký mor ošípaných sa na Slovensku rozširuje
- Veterinári nariadili pre africký mor intenzívny lov diviačej zveri
- Africký mor sa šíri, veterinári nariadili usmrtiť diviačiu zver vo zverniciach
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Do redakcie nášho denníka prišiel postreh od čitateľa, ktorý si všimol, že na Strojárenskej ulici už nie je lavička Václava Havla. Pamätná tabuľa ostala, no stoličky so stolíkom sú preč. Takúto lavičku majú aj vo Washingtone, Dubline, Barcelone, Benátkach, Tel Avive aj Prahe, len z Košíc musela odísť na reparáciu do Čiech. Dôvodom bol vandalizmus.
Redakcia KOŠICE: DNES získala exkluzívny rozhovor s mužom, ktorý dlhé roky pracuje na železniciach. Vďaka jeho osobným skúsenostiam a otvorenosti teraz našim čitateľom prinášame komplexný pohľad na problémy, ktoré rušňovodiči musia riešiť denne v stave kumulovanej únavy, pod stresom a často bez pochopenia či pomoci.
Ruský vodca Vladimir Putin tvrdí, že Moskva je údajne pripravená uzavrieť mierovú dohodu, ale je to „právne nemožné“. Referuje o tom web glavcom.ua s odvolaním sa tlačovú konferenciu šéfa Kremľa.