Grafické duely opäť v Ateliéri Rotunda
Už tento štvrtok 20. októbra sa v Ateliéri Rotunda na Zbrojničnej ulici uskutoční grafická súťaž, v ktorej zbraňami budú čierna fixa a biela plocha. Mladí umelci si aj tento školský rok budú merať sily v kreslení. Druhý ročník grafických duelov organizuje ŠÚV Košice.
Podobn, ako v prvom ročníku ide o súboj dvoch študentov, ktorí kreslia proti sebe. Žiaci majú na svoju tvorbu 60 minút.
„O grafické duely prejavili záujem mnohí naši študenti. Dokonca sa nám hlásili aj bývalí „Šuvkári“. Nemohli sme teda zostať len pri jednom ročníku,“ tvrdí organizátorka súťaže Noémi Ráczová.
Súperenie konkurencie
Druhý ročník grafických duelov však má byť o niečo dravší. Okrem študentov ŠÚV Košice sa do súťaže môžu hlásiť aj žiaci iných stredných škôl v košickom kraji. „Oslovili sme SOŠ Ostrovského, SSUŠ filmovú, SSOŠ Postupimskú, ale i SOŠ drevársku v Spišskej Novej Vsi. Proti sebe tak bude kresliť žiak našej školy a žiak z partnerskej umeleckej školy,“ dodáva Ráczová.
O víťaznom diele budú rozhodovať dvaja duelanti – žiaci z predchádzajúceho duelu, dvaja učitelia, a hosť z umeleckej sféry, ktorý pôsobí v Košiciach. „Myslím si, že takáto aktivita pre výtvarníkov by v Košiciach jednoducho chýbala. Páči sa mi, že v druhom ročníku dostanú priestor aj žiaci iných škôl. Verím, že to bude „zdravé„ súperenie a vzniknú kvalitné diela,“ tvrdí riaditeľka ŠÚV Košice Ing. Petra Gáborová.
Najbližší grafický duel začína o 16.00 v Ateliéri Rotunda na Zbrojničnej ulici. Súčasťou októbrového grafického duelu bude aj beseda so špičkovými ilustrátormi Nanou Furiya z Japonska a Petrom Uchnárom zo Slovenska, ktorý za svoju tvorbu získal množstvo prestížnych ocenení. Začiatok besedy je naplánovaný na 17.30.
(MD)
Foto: shutterstock
Odporúčané články
Invalidná dôchodkyňa Zlatica Labancová sa po smrti manželka a dcéry stará o dve vnúčatá a svoju ďalšiu postihnutú dcéru. Aj napriek problémom urobila všetko preto, aby vnúčatá neskončili v detskom domove. Doposiaľ bývali v unimobunke v zariadení Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach, kde si kúrili drevom.
V Košiciach začalo fungovať jedinečné Centrum integrovaných zdravotno-sociálnych služieb, ktoré ponúka koordinovanú podporu na jednom mieste.
Opravu podjazdu, ktorý nikomu nepatrí a nemá stavebnú dokumentáciu, bol prekážkou pre plynulosť premávky a kompetentní ho nechceli riešiť, zabezpečovalo Občianske združenie Zachráňme podjazd. Ich aktivita bola dobrovoľná a výsledok slúžil všetkým. Keď sa v podjazde pri katastrálnom úrade objavil život v podobe karasov a kačiek, dobrovoľníci nechali odloviť ryby Slovenským rybárskym zväzom, aby bolo všetko v súlade s nariadeniami. V rozhovore so zakladateľom OZ Zachráňme podjazd Viliamom Knapom hovoríme o tom, aké dôležité je nevzdať sa.