Hlava štátu odvolala vládu Eduarda Hegera
Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes odvolala vládu Eduarda Hegera (OĽaNO). Dekrét o odvolaní si prevzal Heger v Prezidentskom paláci. Stalo sa tak potom, čo parlament vo štvrtok (15.12) vyslovil vláde nedôveru.

„Odvolala som vládu Eduarda Hegera ako dôsledok rozhodnutia Národnej rady (NR) SR o vyslovení nedôvery,“ uviedla v úvode príhovoru Čaputová a dodala, že dráma, ktorú spomínala vo svojej výročnej správe v národnej rade, sa prejavila aj v posledných minútach riadneho vládnutia odvolanej vlády. Po akte odvolania vlády poverila Hegera a jeho kabinet v zmysle ústavy vykonávaním pôsobnosti v obmedzenom rozsahu až do vymenovania novej vlády.
„Z povahy veci je zrejmé, že takáto vláda nemôže zabezpečovať všetky potrebné kompetencie, a je teda vládou dočasnou. Z reakcií politických lídrov po včerajšom rozhodnutí NR SR je zrejmé, že tu nie je politická vôľa na zostavenie novej vlády s podporou a legitimitou parlamentu,“ povedala ďalej prezidentka, ktorá vyzvala premiéra aj ďalších politikov, aby podnikli všetky kroky k tomu, aby NR SR najneskôr do konca januára prijala všetky rozhodnutia potrebné a smerujúce k predčasným voľbám.
Prezidentka považuje za potrebné, aby sa predčasné voľby realizovali ešte v prvom polroku budúceho roka, a to z dôvodu charakteru obmedzeného vládnutia, ale aj z nevyhnutnosti prípravy nového štátneho rozpočtu na nasledujúci kalendárny rok. „V prípade, ak k rozhodnutiu o predčasných voľbách v uvedenom termíne nepríde, pristúpim k ďalším krokom v zmysle ústavy,“ uviedla hlava štátu, ktorá zároveň požiadala Hegera a jeho kabinet, aby ďalší výkon svojich obmedzených právomocí vykonávali s veľkou zodpovednosťou a v prechodnom období prispeli skôr k stabilite ako k chaosu. „Slovensko potrebuje návrat k poriadku, funkčnosti a najmä k plnej pozornosti k riešeniam problémov ľudí a nie politikov. Ja osobne urobím všetko pre to, aby som prispela k pokojnému prevedeniu krajiny k predčasným voľbám,“ povedala na záver príhovoru Čaputová.


Zdroj: SITA, DSe, ju
Galéria
Odporúčané články

Táto udalosť sa síce našťastie nestala, no minulý piatok bola predmetom komplexného cvičenia Letisko 2025 Košice, na ktorom sa zúčastnilo aj vedenie a zamestnanci referátu civilnej ochrany, BOZP a požiarnej ochrany mesta Košice.

Proces spracovania pripomienok k územnému plánu mesta Košice ide od finále.

Košický klub sa pokúsi presadiť nové usporiadanie mestských častí (MČ) v Košiciach. Ako uviedol mestský poslanec Dominik Babušík, pripravené sú dva návrhy. Prvý hovorí o tom, ako sa zmenia katastrálne územia a dôjde k novému usporiadaniu MČ. Územia jednotlivých mestských častí by sa mali spojiť do nových. Druhý návrh sa týka napríklad samotných kompetencií.