Hygienici potvrdili vírus SARS-CoV-2 v odobratých vzorkách odpadových vôd
Regionálne úrady verejného zdravotníctva odobrali v spolupráci s prevádzkovateľmi čističiek odpadových vôd v týždni do 4. októbra 2021 v rámci monitoringu odpadových vôd na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 celkovo 218 vzoriek. Vyšetrené boli kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. Pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami bolo 197 vzoriek, čo činí viac ako 90 percent. Informoval o tom vo štvrtok

ilustračné, SITA/AP



ArtFilm 2026 - Foto z červeného koberca!
Kliknite pre zobrazenie celej galérie
Regionálne úrady verejného zdravotníctva odobrali v spolupráci s prevádzkovateľmi čističiek odpadových vôd v týždni do 4. októbra 2021 v rámci monitoringu odpadových vôd na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 celkovo 218 vzoriek. Vyšetrené boli kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. Pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami bolo 197 vzoriek, čo činí viac ako 90 percent. Informoval o tom vo štvrtok hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.
V ostatných týždňoch pozoruje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) nárast počtu pozitívnych vzoriek. V 39. kalendárnom týždni bol vírus SARS-CoV-2 zistený vo všetkých odobratých vzorkách. Sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách v jednotlivých krajoch poukazuje na pretrvávajúci vysoký výskyt v Bratislavskom, Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji. Mierne zvýšenie sleduje ÚVZ v Nitrianskom kraji. Naopak, pokles vírusovej nálože zistili v Trnavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.
Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách na Slovensku zodpovedá epidemiologickej situácii.
Zdroj: (SITA, DSe;pla)
Najnovšie články

Maroš Žilinka: Tragédia v Gelnici ukazuje nevyhnutnosť systematickej práce s páchateľmi

Míňame viac, ako zarábame. Ekonóm reaguje na Ficove slová o dobrej finančnej kondícii Slovákov

Príprava D1 na Zemplíne nemešká ani deň, beží súťaž na posúdenie EIA



