Iniciatíva vyzbierala dosť podpisov na prezidentskú kampaň Štefana Harabina
Iniciatíva Harabin na hrad vyzbierala dostatok podpisov na podporu prezidentskej kandidatúry Štefana Harabina.
Informoval o tom vo štvrtok predstaviteľ petičnej iniciatívy, bývalý predseda Matice Slovenskej Marián Tkáč. „Získali sme dostatočný počet podpisov na to, aby Štefan Harabin mohol kandidovať vo voľbách na prezidenta ako ľudový kandidát,“ uviedol Tkáč.
Doplnil, že Harabin nechce byť straníckym kandidátom. Presný počet podpisov sa podľa neho ustáli na základe podrobnej kontroly ich správnosti a v čase, ktorý určí predseda Národnej rady (NR) SR budú predložené príslušným orgánom.
Harabin zatiaľ oficiálne svoju kandidatúru nepotvrdil. Podľa Tkáča má však šancu vo voľbách uspieť. Doplnil, že sa okolo neho združuje celý rad odborníkov. Podpisy na kandidatúru zbierali dobrovoľnici. Svojich dobrovoľníkov chce mať iniciatíva aj v okrskových volebných komisiách, aby sa voľby nedali „sfalšovať“.
[ad][/ad]Boj o Prezidentský palác
Do boja o Prezidentský palác sa už chce zapojiť viac ako desať záujemcov, ktorí oznámili zbieranie podpisov potrebných na kandidatúru. Nateraz sa ohlásili napríklad Béla Bugár (Most-Híd), Radovan Znášik, Juraj Zábojník (bezpečnostný analytik), Eduard Chmelár (politický analytik), Robert Mistrík (vedec), Zuzana Čaputová (Progresívne Slovensko), Milan Krajniak (Sme rodina), Oskar Fegyveres (svedok únosu prezidentovho syna Kováča ml.), Marian Kotleba (ĽSNS), František Mikloško (expolitik KDH), Róbert Švec (Slovenské hnutie obrody), Bohumila Tauchmannová, Štefan Harabin (sudca Najvyššieho súdu SR) či dramaturgička a riaditeľka módnej televízie Gabriela Drobová.
Záujemcovia o palác môžu kandidovať, ak splnia zákonné podmienky. Za prezidenta možno podľa zákona zvoliť každého občana SR s trvalým pobytom na Slovensku, ktorý má v deň voľby aspoň 40 rokov. Kandidátov navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania, a to na základe petície podpísanej najmenej 15.000 občanmi. Prezidentské voľby budú na jar 2019. Termín vyhlasuje predseda Národnej rady SR.
[ad2][/ad2](TASR, JH)
Odporúčané články
Ako prepravca informoval na sociálnej sieti, od soboty 13. decembra prestane autobusová linka 34 zachádzať na zastávku OC Optima – dolný vstup.
Rusko je pripravené stretnúť sa s predstaviteľmi Spojených štátov toľkokrát, koľkokrát bude potrebné na dosiahnutie riešenia vojny na Ukrajine. Uviedol to v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov po tom, čo rokovania medzi prezidentom Vladimírom Putinom a americkými predstaviteľmi nepriniesli prielom.
Ruský vodca Vladimir Putin tvrdí, že Moskva je údajne pripravená uzavrieť mierovú dohodu, ale je to „právne nemožné“. Referuje o tom web glavcom.ua s odvolaním sa tlačovú konferenciu šéfa Kremľa.