Je ROZHODNUTÉ: Novým slovenským PREZIDENTOM bude Peter Pellegrini
Je rozhodnuté. Podľa výsledkov druhého kola prezidentských volieb sa novým prezidentom Slovenskej republiky stal Peter Pellegrini. Pred svojím protikandidátom vyhral s pomerne jasným rozdielom. O polnoci viedol s náskokom 53,85 percent oproti 46,14 percent, ktoré mal Ivan Korčok.
ÚSPEŠNÁ MOBILIZÁCIA
V poradí šiestym prezidentom sa stane Peter Pellegrini . Rozhodli o tom voliči v druhom kole prezidentských volieb, ktorí prišli voliť v rekordnej účasti. Silná mobilizácia občanov sa podarila najmä tým, ktorí volili práve lídra Hlasu.
Prvé kolo síce vyhral Ivan Korčok s náskokom takmer piatich percent, no už predbežné názory predpokladali, že sa mu nepodarí získať dostatok hlasov od voličov neúspešných kandidátov. Bolo totiž jasné, že napríklad takí voliči Štefana Harabina mu hlas nedajú a to sa aj potvrdilo.
Pellegrinimu pomohli k víťazstvu aj voliči Maďarskej národnosti, ktorých zmobilizoval predseda Aliancie a neúspešný kandidát na prezidenta Krisztián Forró. Ivanovi Korčokovi sa napokon podarilo vyhrať len v Bratislavskom kraji. Všetky ostatné kraje skončili víťazstvom Petra Pellegriniho.
Galéria
Voľby prezidenta spôsobili hneď niekoľko prekvapení. Okrem toho, že sa dosiahla extrémne vysoká účasť, obaja kandidáti získali vyše milióna hlasov.
Výsledky volieb značne ovplyvnia aj fungovanie koalície, strany Hlas a parlamentu. Bude sa totiž musieť vyriešiť otázka, kto sa stane novým predsedom NR SR, ako aj Hlasu. Čo sa týka parlamentu, tam sa špekuluje a hovorí o dvoch kandidátoch – Denisa Saková a Richard Raši. Čo sa týka strany Hlas, tam sú v hre všetci podpredsedovia, ako aj generálny manažér Matúš Šutaj Eštok.
Odporúčané články
Prezident Peter Pellegrini venoval pápežovi dary v mene všetkých Slovákov. Sú to dary nesúce symboliku mieru, duchovného odkazu a slovenského tradičného umenia. Ide o sklenenú holubicu mieru a drôtenú plastiku Pútnici nádeje. Kancelária prezidenta SR spresnila, že sklenená holubica mieru je z dielne slovenskej sklárskej spoločnosti RONA v Lednických Rovniach. Tento dar, ktorý prezident priniesol pápežovi Levovi XIV, je univerzálnym symbolom mieru, ktorý Svätý Otec neustále pripomína.
Šéf opozičného Hnutia Slovensko Igor Matovič na prvostupňovom súde prehral spor s predsedom vlády Robertom Ficom, ktorý od neho žiada ospravedlnenie. Informoval o tom spravodajský portál Aktuality.sk.
Slovensko nebude súčasťou žiadnej pôžičky, pokiaľ ide o vojnové potreby pre Ukrajinu. Vyhlásil to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po samite Európskej únie (EÚ) v Bruseli. Skonštatoval, že svoju úlohu splnil, na samit totiž išiel s mandátom, že Slovenská republika nebude súčasťou žiadnej vojenskej pôžičky pre Ukrajinu. Podľa jeho slov neverí vo vojenské riešenie konfliktu.