K ochrane vzdušného priestoru Slovenska sa pridá aj Maďarsko
Maďarsko sa pripojí k Česku a Poľsku a zapojí sa do ochrany vzdušného priestoru Slovenska. Informoval o tom dnes (27. 1.) poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) pri príležitosti zahraničnej pracovnej cesty do Maďarska.
V Budapešti absolvoval Naď rokovanie s ministrom obrany Maďarska Kristófom Szalay-Bobrovniczkým. Hlavnými témami boli aktuálne otázky bezpečnostnej a obrannej politiky, situácia na Ukrajine i ďalšie možnosti spolupráce v rámci Vyšehradskej skupiny vrátane ochrany vzdušného priestoru SR. Informovala o tom tlačovej správe hovorkyňa rezortu obrany Martina Kakaščíková.
Ako uviedol Naď, po Česku a Poľsku bude slovenské nebo chrániť aj Maďarsko a vznikne tak reálny vyšehradský projekt, ktorý preukazuje dôležitosť V4 ako významnej platformy pre spoluprácu našich krajín. „Ide o pozitívny krok, ktorý bude z vojenského i politického hľadiska pre všetkých zúčastnených pridanou hodnotou,“ zhodnotil Naď.
Priblížil, že zámerom je podpísať spoločnú politickú deklaráciu o ochrane vzdušného priestoru Slovenska na stretnutí ministrov obrany V4 v júni 2023. Dovtedy experti slovenského rezortu obrany pripravia znenie technickej dohody, ktorá upraví všeobecné a praktické aspekty tejto spolupráce.

Minister obrany Naď hovoril so svojím maďarským náprotivkom aj o situácii na Ukrajine, aktuálnych transatlantických procesoch, ako aj o bezpečnostnej situácii na západnom Balkáne. Okrem toho dvojica spoločne zdieľala skúsenosti z napredovania modernizácie ozbrojených síl v oboch krajinách i z fungovania aliančných bojových zoskupení, ktoré v reakcii na ruskú agresiu vznikli na území SR i na území Maďarska.
Súčasťou diskusie boli aj témy obrannej spolupráce v rámci zoskupenia krajín V4, ktorému SR predsedá do 30. júna 2023. Minister Naď v tejto súvislosti ocenil dobrú úroveň spolupráce s Maďarskom na najviditeľnejšom spoločnom projekte – Bojovej skupine EÚ krajín V4, ktorá je v pohotovosti v prvej polovici roku 2023.
Zdroj: SITA (ma, DSe)


Galéria
Odporúčané články
Predseda vlády SR Robert Fico si nevie predstaviť, že by Slovensku rozkazovala nejaká medzinárodná organizácia o tom, koľko máme mať pohlaví, kto sa môže ženiť, kto nie. Uviedol to počas brífingu v Poprade pred miestnou nemocnicou v reakcii na informáciu, podľa ktorej Európska komisia zvažuje „infringement” proti Slovenskej republike v súvislosti s novelizáciu ústavy.
Dnešný deň nemá byť príležitosťou na ďalšie rozdeľovanie spoločnosti, ale na pripomenutie si hodnôt demokracie. Vyhlásil to prezident Peter Pellegrini pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu pri Centrálnom pamätníku popravených a umučených politických väzňov komunizmu.
Hlasovanie o dôvere vláde bude podľa premiéra Roberta Fica vtedy, „keď to bude príhodné“. „Nemáme tam žiadny termín,“ povedal dnes v relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko. Výsledku tohto hlasovania sa podľa svojich slov neobáva, keďže koalícia má 79 poslancov.

