Koronavírus hlásia ďalšie európske krajiny
AKTUALIZOVANÉ 20.33 hod.
Epidémia nového koronavírusu prepukla v čínskom meste Wu-chan, ekonomickej a priemyselnej metropole, koncom minulého roka. Okrem Číny sa nový koronavírus vyskytol už v ďalších 50 krajinách sveta.
Po Číne a Južnej Kórei je krajinou s najväčším výskytom osôb nakazených koronavírusom Taliansko (821), pričom 21 ľudí tam vírusu podľahlo.
Prvá nakazená v Litve
Prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 oznámila v piatok (28. 2.) Litva.
Ide o ženu, ktorá sa tento týždeň vrátila zo severotalianskeho mesta Verona. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojšiu vládu.
Litovská vláda vo vyhlásení uviedla, že infikovaná žena, ktorá sa do krajiny vrátila v pondelok, sa nachádza v izolácii v nemocnici v meste Šiauliai v strednej časti tohto pobaltského štátu. Odkedy nakazená žena prišla späť do vlasti, je na pozorovaní a vykazuje len mierne príznaky ochorenia – momentálne nemá ani zvýšenú teplotu, dodala vláda.
Litva vyhlásila v stredu v súvislosti s rastúcim počtom prípadov infikovania koronavírusom SARS-CoV-2 vo svete a v Európe ako preventívne opatrenie proti šíreniu nového koronavírusu celoštátny stav núdze.
[ad][/ad]Bielorusko hlási prvý prípad
Bielorusko zaznamenalo prvý prípad infekcie novým koronavírusom. Nakazeným je iránsky občan, informovala v piatok (28. 2.) tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva.
„Radi by sme vás informovali, že testy vykonané 27. februára v Republikovom výskumnom a praktickom stredisku pre epidemiológiu a mikrobiológiu (RRPCM) potvrdili prítomnosť koronavírusu 2019-nCoV u jedného zo študentov z Iránu,“ uviedol na svojej webovej stránke bieloruský rezort zdravotníctva.
Pozitívne testovaný študent pricestoval do Bieloruska 22. februára z azerbajdžanského hlavného mesta Baku. „Pacient a osoby, ktoré sa s ním dostali do kontaktu boli umiestnení do karantény v nemocnici pre infekčné choroby v Minsku. Zdravotný stav mladého muža je uspokojivý,“ dodalo ministerstvo.

Vírus aj v Bavorsku, Hesensku či Hamburgu
Šesť nemeckých spolkových krajín vo štvrtok (27. 2.) nahlásilo spolu 22 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV. Okrem Severného Porýnia-Vestfálska a Bádenska-Württemberska pribudli aj Bavorsko, Hesensko, Hamburg a Porýnie-Falcko, ktoré oznámili prvé prípady.
Informovali o tom denník Die Welt a agentúra Reuters.
Prvý prípad nákazy sa vo štvrtok vyskytol v Bavorsku – ide o muža z obvodu Mittelfranken, spresnil hovorca ministerstva zdravotníctva v Mníchove. Ten prišiel v Nemecku do kontaktu s Talianom, ktorého po návrate do vlasti pozitívne otestovali na koronavírus.
Takisto prvé prípady nahlásili nemecké úrady vo štvrtok v Hesensku a Hamburgu. Hesenským pacientom je osoba z okresu Lahn-Dill-Kreis, v Hamburgu sa nakazil zamestnanec detského oddelenia univerzitnej kliniky Hamburg-Eppendorf, uviedla nemocnica. Muž bol na dovolenke v severotalianskom meste Trident (Trento), odkiaľ sa vrátil v nedeľu. Momentálne je v stabilizovanom stave v domácej izolácii.
V Porýní-Falcku otestovali pozitívne na koronavírus muža v meste Kaiserslautern.
Nákaza aj na Islande
Island potvrdil v piatok (28. 2.) prvý prípad infekcie novým koronavírusom. Nakazeným je muž, ktorý sa nedávno vrátil zo severného Talianska. Informovala o tom agentúra AFP.
Pacienta, u ktorého prítomnosť vírusu potvrdili v piatok popoludní, umiestnili do izolácie v univerzitnej nemocnici v hlavnom meste Reykjavík.
„Muž nie je vážne chorý, ale prejavujú sa uňho typické symptómy ochorenia COVID-19,“ uviedol vo vyhlásení islandský Úrad civilnej ochrany a zvládania mimoriadnych situácií.
Podľa agentúry DPA ide o štyridsiatnika, ktorý sa nedávno vrátil z lyžiarskeho strediska v severnom Taliansku. Nenavštívil pritom oblasti Talianska považované za rizikové z dôvodu šírenia vírusu.
Islandské úrady sa momentálne snažia nájsť všetky osoby, ktoré mohli prísť s nakazeným do kontaktu.
V Európe prípady nákazy potvrdili okrem iného v Taliansku, Francúzku, Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Španielsku, Chorvátsku, Rumunsku, Macedónsku, Grécku, Holandsku, Belgicku, Dánsku, Nórsku, Švédsku, Fínsku, Estónsku a v Británii.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
V sobotu 13. decembra v čase od 8.00 do 14.30 hod. bude úplne uzavretá Dopravná ulica pod mostom na Hlinkovej. Dôvodom je dokončovanie prác na stabilizačných opatreniach na spomínanom moste. Ide o prechodné riešenie s cieľom zabrániť zhoršovaniu technického stavu mostnej konštrukcie, kým sa na budúci rok začne s plánovanou rekonštrukciou mosta.
Polícia vyzýva motoristov, aby mysleli na prezutie zimných pneumatík včas, a takisto, aby mysleli na ďalšie povinnosti, ktoré by mali splniť pred jazdou počas zimného obdobia. Za nesplnenie týchto povinností hrozí vodičom mastná pokuta!
V sobotu 29. novembra sa pri Dolnej bráne v Košiciach konal protest proti progresivizmu. Zvolávateľmi boli Alexander Riabov a Andrej Palko, na pódiu vystúpil spevák Marián Greksa či košický komunálny poslanec Michal Djordjevič. Cez telemost sa spojili aj s biskupom Schneiderom z Kazachstanu. Podľa organizátorov prišlo 3000 až 3500 ľudí. Cieľom občianskeho protestu bolo poukázať na škodlivosť ideológie progresivizmu v spoločnosti, rodine a poukázať na jeho dopad na ľudské práva.