Košičanov čaká na Terase festival „Ulica (ne)má šancu!“
Tradičný festival trávenia voľného času a európsky deň mobility, súhrne pod názvom „Ulica (ne)má šancu!“, sa bude aj tento rok konať na Terase pod záštitou mestskej časti Košice – Západ na námestí pred OC Galéria. Festival prinesie bike-sharing, spievajúci autobus či veľké planetárium.
Už tento piatok a sobotu (21. – 22. 9.) si návštevníci budú môcť vyskúšať množstvo atrakcií, dopravných prostriedkov, voľnočasových aktivít a nebudú chýbať ani vystúpenia záujmových klubov a umeleckých skupín.
[ad][/ad]Predstavia sa moderné elektro-autá
V piatok sa pred obchodným centrom od 10. do 18. hod. predstaví viacero noviniek zo sveta moderných a najmä ekologických spôsobov dopravy. Ústrednou témou bude aktuálne diskutované verejné požičiavanie bicyklov, tzv. bike-sharing, ktorý si okoloidúci budú môcť bezplatne vyskúšať. Sadnúť si budú môcť aj do špičkových elektro-automobilov. Na odskúšanie nebudú chýbať ani menej náročné prostriedky ako segway a elektro-kolobežky, e-koliesko či recesistický tall-bike.
O mladších návštevníkov bude postarané detskými atrakciami a tvorivými dielňami.
Dominantou tohto „výstaviska“ bude autobus (dnes už „veterán“ Karosa z inventáru košickej MHD), v ktorom bude počas celého dňa znieť živá hudba v podaní viacerých hudobníkov.
[ad2][/ad2]Pohľad do vesmíru
Aj počas soboty 22. septembra budú pred Galériou prebiehať festivalové aktivity. Celodenný programu bude zahŕňať ukážky výstroje, vozidiel a záchranných akcií v podaní silových zložiek i záchranárov. Na deti čaká množstvo hier, súťaží, nafukovacie hrady i maľovanie na tvár, viacero tanečných, športových a divadelných vystúpení.
Vysoký záujem organizátori predpokladajú najmä pri veľkom planetáriu s reálnym pohľadom do vesmíru ale aj pri adrenalínovej cyklo-dráhe Pump-Track. Za dobrého počasia si organizátori pripravili aj veľkú graffiti šou na nadrozmerné inštalované plochy.
Druhá polovica programu bude venovaná rodinným interaktívnym programom v podaní populárnej dvojice Tom a Elo, kúzelníka Gabiho, Haligandy či hudobnej skupiny Hunji a bodku za festivalom dá večerné premietanie aktuálnej kino-komédie „Pepík“ pod holým nebom.
(DB, RED)
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Vláda Slovenskej republiky schválila s pripomienkou v stredu návrh na zmenu a doplnenie nariadenia č. 353/2025 Z. z., ktoré vykonáva zákon o adresnej energopomoci. Cieľom je aktualizovať spôsob výpočtu hodnoty energopoukážky, ktorý zodpovedá skutočným cenám a objemom tepla.
Študenti SOŠ beauty služieb v Košiciach už piaty rok pripravujú pre seniorov Domu pokojnej staroby A. F. Colbrieho Vianočný beauty deň. Potešili ich nielen skrášľovaním, ale aj milým slovom a úsmevom.
Okrúhle číslo pol milióna vybavených cestujúcich sa na letisku Košice v roku 2023 podarilo dosiahnuť koncom septembra. Vlani to bolo 25. augusta a v tomto roku sa to podarilo ešte o niečo skôr, už 14. augusta. Košické letisko tak potvrdzuje kontinuálny trend výrazného nárastu dopytu po leteckej preprave. Za prvých sedem mesiacov roka vybavilo o 13 % cestujúcich viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. Júl 2025 bol najsilnejším mesiacom v histórii letiska s vyše 132-tisíc vybavenými cestujúcimi.