Košická Minebea žiada od štátu investičnú pomoc 19,25 mil. eur
Košická firma Minebea Slovakia, s.r.o., žiada od štátu investičnú pomoc takmer 20 miliónov eur na vybudovanie nového podniku priemyselnej výroby a na vytvorenie nových pracovných miest v lokalite Košice. Vyplýva to z investičného zámeru zverejneného Ministerstvom hospodárstva (MH) SR, ktorý je v pripomienkovom konaní.
“Realizácia investičného zámeru s oprávnenými nákladmi v nominálnej výške 60 miliónov eur je rozložená na obdobie rokov 2017 až 2022. V priamej súvislosti s investičným zámerom sa do konca roku 2022 vytvorí 1100 nových pracovných miest,” konštatuje v materiáli MH SR.
V súvislosti s plánovanou realizáciou investičného zámeru žiadateľ požaduje poskytnutie investičnej pomoci vo forme dotácie na obstaranie dlhodobého hmotného a nehmotného majetku v celkovej maximálnej nominálnej výške 19,25 milióna eur.

Cieľom investičného zámeru je vybudovanie nového závodu na výrobu mechatronických pohonných systémov situovaného v Košiciach. Súčasťou zámeru je taktiež vybudovanie R&D centra, ktoré bude zamerané na výskum a vývoj v oblasti mechatronických pohonných systémov.
Minebea Slovakia, s.r.o., Košice bola do Obchodného registra SR zapísaná v novembri 2016. Predmetom jej činnosti je najmä výroba strojov a zariadení pre všeobecné účely, výroba elektrických zariadení a elektrických súčiastok, výroba počítačových, elektronických a optických výrobkov. Eviduje základné imanie vo výške 15 miliónov eur. Jej jediným spoločníkom je japonská firma MinebeaMitsumi Inc.
[article slug=”minebeamitsumi-zamestna-1100-udi”][/article]Prijímateľ pomoci patrí do skupiny Minebea, ktorá je globálnym lídrom vo výrobe mechatronických a elektronických súčiastok a komponentov pre oblasť automotive. Produkty skupiny majú aj iné segmentové zameranie, napríklad elektromotory, ložiská, magnetické spojky a spojovacie materiály.
Skupina bola založená v roku 1951. V súčasnosti pôsobí v Ázii, v Severnej Amerike a v Európe, prostredníctvom 68 dcérskych spoločností spoločne zamestnávajúcich viac ako 60.000 zamestnancov. Konsolidované ročné tržby prekračujú 4,5 miliardy eur. V Európe má skupina svoje prevádzky vo Veľkej Británii, v Nemecku, Česku a na Slovensku. Závod v Bratislave vznikol v roku 2004 a zaoberá sa kompletizáciou elektro-motorčekov pre automobilový a iný priemysel.
(tasr)
Foto: tasr
Odporúčané články
Prestížna súťaž Stavba roka, ktorá sa na Slovensku organizuje už od roku 1995 pokračuje a súťaží v nej aj pýcha Košíc – Národné olympijské centrum plaveckých športov. Cieľom súťaže je podporiť kvalitu stavebných diel a prispieť k zvyšovaniu štandardov v oblasti architektúry a stavebníctva na úroveň porovnateľnú s európskymi krajinami.
Mesto Košice má veľkú príležitosť získať prestížne ocenenie Stavba roka 2025. Na cenu verejnosti v tejto súťaži sú nominované dve moderné košické športoviská. Najmodernejší plavecký komplex na Slovensku – Národné olympijské centrum plaveckých športov Košice vznikol za takmer 20 miliónov eur z bývalej Mestskej krytej plavárne.
Prípravy na spustenie výroby v novom závode automobilky Volvo pri Košiciach vstupujú do záverečnej fázy. Spoločnosť potvrdila, že skúšobná prevádzka by sa mala začať približne v polovici tohto roka. V areáli s rozlohou viac ako 300-tisíc metrov štvorcových aktuálne dokončujú stavebné práce a prebieha intenzívna inštalácia technológií.