Košická strana riešila ako vysvetliť Vadalu
Informácie o tom, že na košickú regionálnu stranu Šport do Košíc a na Východ mal vplyv taliansky podnikateľ Antonino Vadala, prinútil jej členov konať.
O probléme rokovali predseda strany a košický podnikateľ Igor Sidor, podpredsedníčka Iveta Kijevská a štyria košickí okresní predsedovia. Všetci okrem Sidora sú zároveň poslancami mesta Košice.
Strana má svoje štruktúry aj v ďalších okresoch Košického kraja, vrátane Michaloviec, kde býva Vadala.
Stretli sa iba Košičania
„Prítomní boli len členovia strany z Košíc. Oficiálne vyjadrenie pošleme v piatok, dovtedy to nekomentujem,” povedal vo štvrtok Emil Petrvalský, mestský poslanec a predseda strany v okrese Košice I. Ešte pred stretnutím povedal, že na Vadalu sa bude pýtať Sidora, lebo on nevie kto to je.
Košický krajský poslaenec Milan Potocký (OĽANO), s ktorým sa Vadala stretol ne jeho žiadosť v januári, v pondelok povedal, že Talian mu tvrdil, že strana Šport do Košíc a na Východ je jeho majetkom.
Michalovský právnik Marek Švingál, ktorý vykonáva funkciu prokuristu vo Vadalových firmách, za stranu kandidoval v novembrových župných voľbách za poslanca. Viacero členov strany tiež potvrdilo, že Talian bol aj na zakladajúcom sneme.
Chodil na akcie
Popredných členov strany, vrátane Sidora, mal Vadala na facebooku ako priateľov. Denník KOŠICE:DNES vo štvrtok dostal fotografiu, na ktorej je Švingál, Vadala a niekoľko detí na športovej akcii Športu do Košíc a na Východ.
Vadala mal podľa Kuciakovho článku väzby na kalábrijsku mafiu aj ľudí z vládneho Smeru. Sidor tvrdí, že bol len sympatizantom jeho strany. Priznal, že mu v Košiciach vo svojej budove prenajímal kanceláriu s tým, že Talian mu neplatil, preto mu zmluvu vypovedal v októbri 2016. „Celá táto situácia nás mrzí a v krátkej dobe dáme vyhlásenie po stretnutí členov klubu,” odpísal Sidor v stredu.
[ad][/ad]Strana: Čisté financovanie
Šport do Košíc a na Východ od roku 2014, kedy sa jeho kandidáti vyráznejšie presadili v komunálnych voľbách, financoval v Košiciach a na východe desiatky športových akcií a športových pobytov pre mládež. Peniaze poskytol aj na výstavbu niekoľkých ihrísk.
Na svojej webstránke strana píše, že „si zakladá na na čistom financovaní a transparentnosti“ a svoju činnosť zabezpečujeme z členských príspevkov a z darov členov strany.
Poslanci Športu do Košíc a na Východ v mestskom aj krajskom zastupiteľstve hlasujú spoločne s poslancami strany Smer.
[article slug=”sidor-o-vadalovi-je-len-sympatizant-jeho-pravnika-som-na-kandidatku-nedal-ja”][/article]Odporúčané články
V meste už cítiť sviatočnú atmosféru nielen na trhoch pri vysvietenom stromčeku, ale atmosféru dopĺňa aj výzdoba Hlavnej ulice. Z našej prvej vianočnej ankety vysvitlo, že Košičania sú štedrí a plánujú minúť na dary pre príbuzných pomerne vysoké čiastky. Preto sme sa v ďalšej ankete pýtali, či už majú pripravené vianočné darčeky, alebo ich kupujú na poslednú chvíľu.
K vianočnej atmosfére Košíc už neodmysliteľne patrí MAME Market – jedinečný dizajnérsky trh,
na ktorom sa pravidelne stretávajú tvorcovia a tvorkyne originálnej handmade tvorby a ľudia,
ktorí milujú ich lokálnu tvorbu objavovať a podporovať. Už po druhýkrát po sebe sa market
uskutoční v Tabačke počas víkendu 13.12 – 14.12.2025 so začiatkom o 13:00 hod. Tento rok
sa na ňom predstaví viac ako 35 značiek z celého Slovenska.
Neslávne známy podjazd pri katastrálnom úrade v Barci je po 20 rokoch opravený. Podjazd bol opätovne spustený 7. novembra 2025. Roky bol bremenom MČ Barca, aj keď spadá do oblasti MČ Juh a dlho sa riešilo aj určenie jeho vlastníka. Registráciou občianskeho združenia Zachráňme podjazd sa zabezpečilo odstránenie havarijného stavu. Električková trať, ktorá na ňom prechádza, stále čaká na opravu.