Košickí mestskí poslanci nechcú zasadať častejšie. Ako sú na tom ich bratislavskí kolegovia?
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach sa nebude schádzať viackrát a s menej rozsiahlym programom ako doteraz. Nesúhlasí s tým väčšina poslancov.

Pravidlo, aby mestský parlament riadne rokoval „spravidla raz za šesť týždňov“ chcel cez pozmeňujúci návrh k novému rokovaciemu poriadku presadiť poslanec Oto Žarnay (nezávislý, zároveň je zamestnancom redakcie košice:dnes). „Počet prerokovávaných bodov by sa znížil. Pre poslancov by vznikol väčší časový priestor na kvalifikovanú prípravu na rokovanie, čo by viedlo k vecnejšej diskusii k jednotlivým bodom,“ povedal.
Gro sú majetkové veci
Prípravu podľa neho vyžadujú najmä návrhy na prevod vlastníctva alebo prenájom majetku mesta, ktoré tvoria gro programu košických zastupiteľstiev, a je pri nich potrebné „zodpovedné hlasovanie“.
V tomto roku sa v Košiciach poslanci na riadnom rokovaní zišli štyrikrát, teda každý druhý až tretí mesiac. Počet bodov v programe sa pohyboval od 50 do 73 bodov.
Pre porovnanie, v Bratislave zasadali mestskí poslanci deväťkrát, a to aj dvakrát za mesiac. V tom nie je započítaných päť prípadov pokračovania predchádzajúceho rokovania v iný deň a jedno rokovanie rozdelené do dvoch dní po sebe.
V Košiciach sa väčšina poslancov pri návrhu na častejšie rokovania zdržala. Proti hlasovali jedenásti. Z nich na otázku prečo, emailom odpovedal len Cyril Betuš (klub Šport do Košíc).

Betuš: Stačí zákon
Myslí si, že postačuje právna úprava v zákone, podľa ktorej sa zastupiteľstvo musí zísť aspoň raz za tri mesiace alebo vtedy, ak o to primátora požiada najmenej tretina poslancov. Naznačuje, že problém nie je v rozsiahlom programe zasadnutí, ale niektorých poslancoch.
„Majú prísť na rokovanie pripravení a nepredlžovať ho zbytočne otázkami, na vyjasnenie ktorých majú k dispozícii odborný aparát magistrátu, komisie a môžu si všetko naštudovať v právnych predpisoch,“ tvrdí Betuš.
Proti Žarnayovmu návrhu hlasovali najmä poslanci zo Smeru.
Odmenu 413 eur v hrubom mestský poslanec v Košiciach nepoberá za rokovanie, ale každý mesiac.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Zoologická záhrada v Košiciach po šiestich dňoch opäť privítala návštevníkov. Uzavretá bola pre rozsiahle škody, ktoré v areáli spôsobila kalamita ťažkého mokrého snehu. Ten priebežne vyvracal stromy v rôznych častiach zoo a znemožnil bezpečný pohyb verejnosti.
Kybernetický útok na Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky patrí podľa Asociácie kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky (AKI) k najvážnejším varovaniam pre štát za posledné roky. Incident spôsobil nasadenie štátnych kybernetických špecialistov z jednotiek CSIRT v rámci Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) a z Národného bezpečnostného úradu (SK-CERT).
Vianočné sviatky sú pre staršiu generáciu najmä o pocite pokoja a blízkosti rodiny. Pri výbere darčeka pre rodičov či starých rodičov sa do popredia dostáva najmä starostlivosť o zdravie, zvyšovanie domáceho pohodlia a podpora ich záľub. Ideálny dar by mal byť praktický, ľahko ovládateľný a mal by seniorom spríjemniť každodenný život. Prinášame overené tipy na darčeky, ktoré sa dajú kúpiť priamo v Košiciach.