Kúpili ste si počítač u tohto predajcu? Môžete mať problém!
Známy predajca výpočtovej techniky Qcomp, so sídlom v Myslave, pôsobil na trhu 12 rokov. Pobočku mal aj na Mlynskej. Koncom augusta firma skrachovala, na jej webovej stránke je uvedená informácia o skončení činnosti.

„Qcomp s. r. o. sa zlúčil so spoločnosťou Eraser s. r. o. a ukončil svoju činnosť. Nástupníckou organizáciou je spoločnosť Eraser, na ktorú sa obracajte s prípadnými dotazmi,“ uvádza stránka spoločnosti.
Eraser sídli v Novom Meste nad Váhom. Qcomp sa s ňou zlúčil 28. augusta, v obchodnom registri však nájdeme, že firma Eraser bola zrušená krátko nato, 1.septembra 2015.
Zanikajúca spoločnosť má povinnosť písomne informovať obec, na území ktorej sídli, o tejto skutočnosti. Podľa starostky MČ Košice -Myslava Ivety Šimkovej, Qcomp si túto povinnosť nesplnil.
Čaká mesiac a pol
Sporné ostávajú objednávky zákazníkov, ktoré doteraz neboli vybavené. S dodaným tovarom mali problémy už počas existencie Qcomp-u. Na portáli Heureka sa sťažujú na zdĺhavé dodanie, zlú komunikáciu či nevrátenie ceny v prípade odstúpenia od zmluvy. „Vrátil som obratom tovar nakupený cez internet a už mesiac a pol čakám na peniaze,“ sťažuje sa Martin. Podobné skúsenosti majú aj ďalší.
Sťažnosti na spoločnosť Qcomp eviduje aj Slovenská obchodná inšpekcia (SOI). „Od konca augusta sme dostali šesť podnetov, v ktorých spotrebitelia poukazovali na nevybavenie reklamácie, nevrátenie ceny v prípade odstúpenia od zmluvy ako aj na prevádzkovanie internetového obchodu,“ informovala nás Silvia Gazdová, riaditeľka Inšpektorátu SOI pre Košický kraj.
Podľa Gazdovej obchodná inšpekcia nemohla ani na základe sťažností vykonať kontrolu, keďže spoločnosť bola zrušená, rovnako ako aj jej nástupca.
Dávka rizika
SOI eviduje veľa prípadov, keď spoločnosť úmyselne zanikne, aby sa zbavila svojich záväzkov. V prípade zlúčenia nástupnícka spoločnosť vstupuje do všetkých právnych vzťahov predchodcu, prechádzajú na ňu všetky záväzky vrátane reklamačných vzťahov. Ak však obchodná spoločnosť zanikne bez právneho nástupcu, zanikajú aj jej záväzky voči spotrebiteľom. Obchodná inšpekcia preto radí dávať si pozor najmä pri internetovom nakupovaní. To totiž nesie so sebou dávku rizika.
Čo odporúča SOI
Pri nákupe prostredníctvom internetu SOI odporúča vyhnúť sa predajcom, ktorí neuvádzajú svoje kontaktné údaje. Všímať by ste si mali nielen cenu tovaru, ale aj poštovné a ďalšie náklady, pozorne si pozrite dodacie lehoty. Zvoľte radšej platbu pri prevzatí tovaru, napríklad dobierkou, alebo zaplaťte kartou.
V prípadoch, keď firma zanikne a jej záväzky prechádzajú na nástupnícku spoločnosť, môžete sa obrátiť na túto firmu. Informácie o nej nájdete v obchodnom registri. Svoje práva si môžete vymáhať aj súdnou cestou.
Anna Činčárová
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
Prvé čítačky bezkontaktných čipových kariet (BČK) s možnosťou platby kartou by vo vozidlách košickej MHD mohli pribudnúť koncom tohto roka. Pre TASR to uviedol poverený generálny riaditeľ Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Roman Danko.
Tento týždeň sa v súvislosti so spustením výroby teplej obaľovanej asfaltovej zmesi začína v Košiciach s opravami výtlkov, prepadnutých častí a iných závad na cestách a chodníkoch vo vlastníctve mesta. Od pondelka sa budú zarezávať a vybúravať poškodené časti vozovky a výtlky, v stredu sa začne aj so samotným asfaltovaním.
Prípravy na spustenie výroby v novom závode automobilky Volvo pri Košiciach vstupujú do záverečnej fázy. Spoločnosť potvrdila, že skúšobná prevádzka by sa mala začať približne v polovici tohto roka. V areáli s rozlohou viac ako 300-tisíc metrov štvorcových aktuálne dokončujú stavebné práce a prebieha intenzívna inštalácia technológií.