Lekári upozorňujú na špekulácie o vplyve liečby krvného tlaku na COVID-19
Lekárske spoločnosti upozorňujú, že informácie o potenciálnom vplyve liekov používaných na liečbu krvného tlaku a iných kardiovaskulárnych ochorení, na priebeh ochorenia COVID-19 sú špekulácie bez klinických a vedeckých dôkazov.
„Všetkým dobre známe riziko prerušenia liečby vysokého krvného tlaku je určite závažnejšie než potenciálne nedokázané vyššie riziko infekcie novým koronavírusom,“ povedal Marek Kučera zo Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska. Pacientov, ktorí sú zneistení z informácií na internete, upozorňuje, že viacerí poprední odborníci zo sveta dôrazne odporúčajú tieto lieky nevysadzovať.
[ad][/ad]Vysadenie liekov považujú za nesprávne
Na fakt, že zatiaľ neexistuje žiadna potvrdená súvislosť medzi artériovou hypertenziou a zvýšeným rizikom ochorenia COVID-19, upozorňujú aj Európska hypertenziologická spoločnosť, Európska kardiologická spoločnosť či Americká kardiologická spoločnosť.
„Vysadenie týchto liekov v aktuálnej pandemickej situácii považujeme v súlade so všetkými medzinárodnými odbornými spoločnosťami za nesprávne pre reálnu hrozbu destabilizácie klinického stavu pacientov vrátane zvýšeného rizika závažných kardiovaskulárnych príhod, ako akútne srdcové zlyhávanie, akútne koronárne syndrómy a náhla cievna mozgová príhoda,“ hovorí hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre kardiológiu Robert Hatala. Upozorňuje, že k týmto situáciám môže navyše dôjsť v čase výrazne obmedzenej dostupnosti štandardnej zdravotnej starostlivosti.
Prezident občianskeho združenia Únia pre zdravšie srdce Peter Kollárik odporúča pacientom, aby sa riadili pokynmi svojho ošetrujúceho lekára, každú informáciu si overili z relevantných zdrojov a sledovali najmä odporúčania oficiálnych úradov a nie konšpiračné teórie jednotlivcov.
[ad2][/ad2](TASR)
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice, a. s. pripomína cestujúcej verejnosti, že v termíne od pondelka 2. marca 2026 do piatka 6. marca 2026 budú linky MHD premávať podľa cestovných poriadkov platných pre pracovné dni – školské prázdniny.
Mesto Košice pripravuje pre obyvateľov mestskej časti Sídlisko KVP, ktorí si zakúpili parkovacie karty, formulár. Budú sa môcť rozhodnúť, či chcú posunúť začiatok platnosti parkovacej karty na 1. marec 2027, alebo chcú kartu zrušiť a vrátiť späť peniaze v plnej výške.
V košickej mestskej hromadnej doprave dôjde od nedele 8. marca k dočasným zmenám. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich, že úpravy trás sa dotknú viacerých autobusových liniek pre pokračujúce práce na Rastislavovej ulici.