Majetkové priznania verejných funkcionárov stále nie sú zverejnené
Majetkové priznania verejných funkcionárov stále nie sú zverejnené, dôvodom je ich nárast v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi i viacero začatých konaní pre ich neskoré podania.
Uviedol to predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií Boris Susko (Smer-SD). Priznania zverejnia naraz, po ich skontrolovaní. Na otázku, či to bude ešte tento rok, Susko odpovedal, že sa budú snažiť, no sľúbiť to nevie.
Problém je viac-menej personálny, pretože sa prijala novela zákona účinná od 1. januára 2020, ktorou sa zvýšil počet verejných funkcionárov zhruba z 580, to je približné číslo, na zhruba 2000. Čiže je tam enormný nárast verejných funkcionárov, ktorých majetkové priznania treba skontrolovať, naskenovať a zverejniť. Preto to trvá tento rok dlhšie,“ vysvetlil Susko.
Doplnil, že začatých je navyše aj množstvo konaní v súvislosti s neskorými podaniami majetkových priznaní. „Máme veľa majetkových priznaní, ktoré boli podané po lehote alebo neboli podané vôbec, pretože niektorí sa nedozvedeli, že sa stali verejnými funkcionármi od 1. januára,“ ozrejmil s tým, že výbor tak má množstvo agendy.
[ad][/ad]Hrozia pokuty
Majetkové priznania museli verejní funkcionári podať do 30. apríla, a to aj bývalí členovia vlády, ktorí v parlamentných voľbách neobhájili mandát. Majetkovými priznaniami poslancov sa zaoberá výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, ten ich skontroluje a zverejní. Pre neskoré podanie hrozí poslancom pokuta vo výške mesačného platu. Podľa zákona im hrozí pokuta aj v prípade, ak v oznámení uvedú nepravdivé alebo neúplné údaje, a to vo výške trojnásobku mesačného platu.
Povinnosť podať majetkové priznanie sa týka prezidenta SR, poslancov NR SR, členov vlády, štátnych tajomníkov, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy, sudcov Ústavného súdu SR, predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu SR, členov Súdnej rady SR, generálneho prokurátora či verejného ochrancu práv.
Majetkové priznanie musia podľa zákona podať napríklad aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS), rektori verejných vysokých škôl či šéfovia Železníc Slovenskej republiky.
(TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Život Matúša Kotľára (40) sa dramaticky zmenil po narodení druhého dieťaťa. Jeho partnerka trpela na ťažkú popôrodnú psychózu a rodinu opustila. Matúš sa tak stal otcom samoživiteľom. Deti musel často brávať so sebou do práce na poľnohospodárske družstvo, pretože ich nemal u koho nechať. Doteraz žili v sociálnom zariadení vo Varhaňovciach, ktoré rodine nedokázalo ponúknuť priestor na skutočný rozvoj. Deti vyrastali v segregovanom školskom prostredí, ktoré im neposkytovalo dostatočné podmienky pre plnohodnotný vzdelávací a sociálny rozvoj a otec mal v odľahlej lokalite obmedzené možnosti nájsť si stabilnú prácu.
Pri požiari rodinného domu v obci Kalša zasahovali profesionálni aj dobrovoľní hasiči niekoľko hodín. Na mieste udalosti pracovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru zo staníc v Bidovciach a Košice – Teplárenská, ktorým asistovali aj dobrovoľné jednotky z okolitých obcí.
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.