Na Ústavný súd prišlo prvé podanie k voľbám
Ústavný súd (ÚS) SR už dostal prvé podanie týkajúce sa sobotňajších (29. 2.) volieb do Národnej rady SR. Občan sa v ňom sťažuje na výsledok volieb a žiada nariadiť opätovné prepočítanie hlasov s dôrazom na preferenčné hlasy.
Sťažovateľ argumentuje podozrením, že výsledky volieb nie sú korektné, a to najmä v časti odovzdaných preferenčných hlasov.
Uvádza pritom príklady, keď podľa výsledkov niektoré strany v jednotlivých okrskoch dostali aj viac ako 100 alebo 200 platných hlasov, ale počet voličov, ktorí využili v ich prípade prednostné hlasovanie, tzv. krúžkovanie kandidátov, je nula.
Týka sa to napríklad hnutia OĽaNO v bratislavskej Petržalke, kde v okrsku číslo 1 získalo 188 hlasov, alebo v Nitrianskom Rudne, kde malo 217 hlasov, ďalej strany KDH v obci Vavrečka, kde dosiahlo 206 hlasov, alebo Maďarskej komunitnej spolupatričnosti (MKS) v Moldave nad Bodvou v okrsku číslo 2, kde za ňu hlasovalo 223 voličov.
[article slug=”iniciativy-pre-nezrovnalosti-vo-volebnych-hlasoch”][/article]Neobyčajne významné odchýlky
Podľa podania pritom priemerný počet voličov, ktorí sa rozhodli odovzdať preferenčný hlas, je na celorepublikovej úrovni vo výške 78,12 percenta.
„Vzhľadom na neobyčajne významné odchýlky (aj pri porovnaní s historickými údajmi z minulých období), sťažnosti občanov a veľmi tesný volebný výsledok jedného z politických subjektov je na mieste zvážiť možnosť prepočítania hlasov a lístkov pod dohľadom nestranných pozorovateľov, a to najmä s dôrazom na preferenčné hlasy,“ uviedol sťažovateľ.
[article slug=”stefan-harabin-zvazuje-ustavnu-staznost-volby-vraj-neboli-v-poriadku”][/article]Strany zatiaľ sťažnosti nedali
Podanie fyzickej osoby k voľbám potvrdil Tomáš Senaj z Kancelárie ÚS. Pripomenul zároveň, že návrh na začatie konania o ústavnosti a zákonnosti volieb do národnej rady môže podľa zákona o ÚS podať politická strana alebo politické hnutie alebo ich koalícia, ktoré podali platnú kandidátnu listinu.
„Ústavný súd aktuálne neeviduje žiaden návrh na začatie konania podľa článku 129 odseku 2 ústavy o ústavnosti a zákonnosti volieb do Národnej rady Slovenskej republiky konaných sa 29. februára 2020 podaný procesne legitimovaným subjektom,“ uviedol Senaj.
Návrh na začatie konania vo volebných veciach možno podľa zákona o ÚS podať do desiatich dní po vyhlásení výsledku volieb.
Čítajte aj:
- Víťazom volieb sa oficiálne stalo OĽaNO. Pozrite si zoznam zvolených poslancov
- Celé vedenie SNS položí na sneme svoje funkcie, vyhlásil Andrej Danko
- Robert Fico uznal porážku
- Štefan Harabin vidí za neúspechom antikampaň
- Voľby očami politologičky: Najväčším prekvapením je PS-Spolu a KDH
(TASR)
[ad][/ad]Odporúčané články
Dnes bude prevažne oblačno až zamračené, s teplotami do 12 stupňov Celzia.
Slovenská katolícka charita (SKCH) rozširuje svoju činnosť v oblasti podpory vylúčených rómskych komunít a nadväzuje úzku spoluprácu s mestskou časťou Košíc Luník IX. Partneri sa dohodli na vytvorení systémového a udržateľného modelu podpory, ktorý má ambíciu stať sa vzorom aj pre verejné politiky na národnej úrovni.
Podľa Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) rastie počet neodborne vyučovaných hodín fyziky a informatiky, pričom v rámci Slovenska sú problémy aj s technickou, etickou výchovou a občianskou náukou. IVP uvádza, že pri každom z týchto predmetov viac ako 30 percent hodín odučí nekvalifikovaný učiteľ. Zaujímalo nás, ako sú na tom s počtom kvalifikovaných učiteľov základné a stredné školy v Košiciach. Otázky sme adresovali učiteľom ZŠ a SŠ, Magistrátu mesta Košice aj Košickému samosprávnemu kraju.