Nedovolil odpočet vodomeru. Správca ho dal na súd
Či sa nám to páči, alebo nie, odpočtárov médií si musíme púšťať do svojich bytov. Prikazuje nám to zákon, ale vyhneme sa tým aj problémom pri ročnom vyúčtovaní.
Obyvateľ košickej mestskej časti Juh s tým má osobnú skúsenosť. V roku 2016 Mikuláš neumožnil odpočet meradiel vody. Pri vyúčtovaní mu potom správca podľa zákona určil zaplatiť 1,5-násobok priemernej spotreby na byt v dome, v ktorom býva.
Vo vyúčtovaní za minulý rok, v ktorom si už odpočet dal urobiť, zistil, že mu správcovská spoločnosť naúčtovala reálnu spotrebu teplej a studenej vody za dva predchádzajúce roky. Teda aj za rok 2016, za ktorý už mal platiť sankciu 1,5-násobku priemernej spotreby.
„Správca mi fakturoval 62 metrov kubických teplej a 112 kubíkov studenej vody. Moja skutočná spotreba za toto obdobie bola pritom iba 23 kubíkov teplej a 62 kubíkov studenej vody. Takto odo mňa neoprávnene zinkasoval finančnú čiastku už vyše 700 eur,“ tvrdí majiteľ bytu.
Dodáva, že v roku 2016 nahlásil stav svojich vodomerov až trom osobám Spoločenstva vlastníkov bytov JANTAR 2 – 4, ktoré je správcom domu, ale žiadna z nich podľa neho nemala záujem vstúpiť do jeho bytu a overiť si stav meračov.
Mikuláš kvôli tomu odmietol zaplatiť sankciu z roku 2016, ktorej výška po odpočítaní zálohových platieb predstavovala 12,73 eura. Pre tento nedoplatok ho spoločenstvo dalo na súd.
„Považujem za absurdný paradox, že sa spoločenstvo s takouto čiastkou obrátilo na súd, zvlášť keď mi ešte oni dlžia peniaze v oveľa vyššej sume,“ myslí si.
[ad][/ad]Správca: Máme rozsudok
Predseda bytového spoločenstva JANTAR Mikuláš Ďug vysvetľuje, že vlastník bytu je povinný sprístupniť byt na odpočet. Mikuláš to odmietol a myslel si, že stačí, keď stav vodomerov nahlási.
„Upozornil som ho, že bude mať z toho problémy. Vyúčtovanie sme museli urobiť a naúčtovali sme mu 1,5-násobok priemernej spotreby tak, ako to určuje vyhláška. Keďže sme nevedeli počiatočný stav z roku 2016, spotrebu v ďalšom roku sme mu účtovali z posledného známeho odpočtu. Platba 1,5-násobku podľa vyhlášky je len pokuta za to, že nesprístupnil byt. Spotrebu za dva roky musel zaplatiť. Je to na súde, takže bude rozhodovať súd,“ povedal.
Ďug dodáva, že tak postupujú už pätnásť rokov a majú rozsudok, že robia správne.
[ad2][/ad2]Odborníčka vidí nejasnosti
Zdenka Jurčáková, odborná konzultantka zo Združenia správcov a užívateľov nehnuteľností, vidí ale vo vyúčtovaní Mikuláša nedostatky.
Podľa nej z účtovanej spotreby za teplú vodu v roku 2016 nie je možné zistiť, či ide len o 1,5-násobok priemernej hodnoty spotreby, alebo je tam rátaná aj priemerná spotreba odhadom, ktorá by sa mala tiež účtovať k sankcii za neumožnenie odpočtu.
„Odporúčame, aby vlastník požiadal radu spoločenstva, ktorá je dozorným orgánom, o vysvetlenie rozúčtovaných nákladov na teplú vodu, skontroloval stav meračov teplej a studenej vody v byte, ale aj v evidencii spoločenstva, a požiadal o doloženie dokladu, prijatej smernice v dome na rozpočítavanie nákladov studenej vody,“ povedala konzultantka.
[ad3][/ad3]Mali vypočítať priemer
Z jej vysvetlenia ďalej vyplýva, že Mikuláš mal v roku 2017 zaplatiť spotrebu vody určenú ako aritmetický priemer údajov odčítaných z meradla v roku 2015 a v poslednom roku 2017, v ktorom bol tento údaj určeného meradla odčítaný. Teda nie reálnu spotrebu naraz za dva roky.
Jurčáková dodáva, že spotreba studenej vody sa neriadi žiadnym zákonným postupom, ako je to pri rozpočítavaní nákladov za teplú vodu. Osadenie meračov studenej vody neurčuje zákon o ich inštalovaní, rozhodujú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome.
Zákon o tepelnej energetike ukladá odberateľovi, teda spoločenstvu, povinnosť oznámiť najmenej 15 dní vopred termín odpočtov meračov v byte. Vlastník bytu ako konečný spotrebiteľ musí umožniť odčítanie údajov z meradiel v byte. Podľa smernice Európskeho parlamentu musia byť do 1. januára 2020 v bytoch vlastníkov namontované merače teplej vody s rádiovým zberom. Potom už sprístupnenie bytu k odpočtu nebude potrebné.
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
Donald Trump v príhovore oslovil svojich podporovateľov s posolstvom, ktoré má predznamenať začiatok nového obdobia pre Spojené štáty americké. Podľa aktuálnych informácií má Trump získaných 267 elektorálnych hlasov, zatiaľ čo jeho konkurentka z Demokratickej strany Kamala Harrisová disponuje 224 hlasmi. Kandidát, ktorý získa aspoň 270 hlasov zo Zboru voliteľov, sa stáva víťazom volieb.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.