Nemocničný bufet po rokoch prenájmu predali
Jednopodlažná budova v areáli na Rastislavovej ulici, ktorú Univerzitná nemocnica L. Pasteura viac ako dvadsať rokov prenajímala podnikateľom na prevádzkovanie bufetu s rýchlym občerstvením, už nie je jej vlastníctvom. Riaditeľ nemocnice Ladislav Rosocha v lete rozhodol, že ide o prebytočný majetok štátu a tým otvoril cestu k jej predaju.
Rosocha, ktorý minulý týždeň odstúpil z funkcie pre drahé upratovanie urgentného príjmu, sa odvoláva na zákon. Podľa neho, ak štátny majetok neslúži ani nebude slúžiť správcovi “v rámci predmetu jeho činnosti”, považuje sa za prebytočný a treba s ním bez odkladu naložiť účelne a maximálne hospodárne.
“Predmetom činnosti univerzitnej nemocnice je poskytovanie špecializovanej liečebno-preventívnej starostlivosti. Jej prioritou je preto zabezpečovať zdravotnú starostlivosť, za týmto účelom je zriadená. Ako príspevková organizácia aj predajom majetku získava financie na svoj chod,” povedala hovorkyňa Ladislava Šustová.
Kupca hľadala nemocnica cez osobitné ponukové konanie. Prihlásili sa dvaja záujemcovia, komisia zložená z troch členov majetkového a právneho referátu nemocnice vybrala žilinskú spoločnosť Bôry. Za budovu a pozemok pod ňou ponúkla 130 tisíc eur. Primeraná cena, pod ktorú sa v súťaži nesmie ísť, bola znalcom stanovená 114 tisíc eur.
Aký príjem malo doteraz zdravotnícke zariadenie z prenájmu objektu, sa nedá zistiť. Nájomná zmluva bola uzavretá dávnejšie, preto nie je zverejnená a nemocnica sama údaje odmieta poskytnúť. “Ide o zmluvný vzťah dvoch samostatných právnych subjektov, tretím osobám ho neposkytujeme,” tvrdí.
Nový majiteľ sľubuje zachovanie bufetu a jeho rekonštrukciu. “Interiér prispôsobíme súčasným dizajnovým štandardom a predovšetkým dosiahneme vyššiu úroveň služieb stravovania,” povedal konateľ firmy Bôry Milan Bosík.
Foto: Ivan Fleicher
Odporúčané články
Výučbová základňa Medirex oslavuje dve dekády spolupráce s Lekárskou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Výučba študentov prebieha priamo v priestoroch centrálneho laboratória, kde sa denne spracúvajú tisíce vzoriek pacientov.
Tento týždeň sa v súvislosti so spustením výroby teplej obaľovanej asfaltovej zmesi začína v Košiciach s opravami výtlkov, prepadnutých častí a iných závad na cestách a chodníkoch vo vlastníctve mesta. Od pondelka sa budú zarezávať a vybúravať poškodené časti vozovky a výtlky, v stredu sa začne aj so samotným asfaltovaním.
Mesto Košice má veľkú príležitosť získať prestížne ocenenie Stavba roka 2025. Na cenu verejnosti v tejto súťaži sú nominované dve moderné košické športoviská. Najmodernejší plavecký komplex na Slovensku – Národné olympijské centrum plaveckých športov Košice vznikol za takmer 20 miliónov eur z bývalej Mestskej krytej plavárne.