Obce by mali akceptovať žiadosti o jednorázový príspevok pre azylantov aj po 15. apríli
Ministerstvo vnútra SR (MV SR) požiadalo obce, aby akceptovali žiadosti o jednorázový príspevok pre azylantov aj v neskorších dátumoch. Zároveň požiadali samosprávy, aby prispôsobili náporu aj svoje úradné hodiny. V tlačovej správe o tom informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru MV SR.
„Rezort vnútra tak, ako prisľúbil minister vnútra Roman Mikulec, bude samotným obciam akceptovať aj prehľad o uplatnených príspevkoch zaslaný po 15. apríli, ktorý určuje zákon, keďže v tomto termíne sú veľkonočné sviatky,“ dodali.
Novela zákona o azyle účinná od 30. marca 2022 zaviedla jednorazový príspevok pre azylantov, ktorý sa zvýšil z 1,5-násobku na trojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú osobu. Príspevok v rovnakej výške dostane aj cudzinec, ktorému sa poskytla doplnková ochrana.
Zdroj: (SITA, kh;mb)
Odporúčané články
Lekárske odborové združenie (LOZ) upozornilo na pretrvávanie nedostatkov v riadení a obnove Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice po požiari, ku ktorému došlo predminulý rok. Informovalo o tom LOZ na tlačovej konferencii v utorok.
Tento týždeň sa v súvislosti so spustením výroby teplej obaľovanej asfaltovej zmesi začína v Košiciach s opravami výtlkov, prepadnutých častí a iných závad na cestách a chodníkoch vo vlastníctve mesta. Od pondelka sa budú zarezávať a vybúravať poškodené časti vozovky a výtlky, v stredu sa začne aj so samotným asfaltovaním.
V závere roka 2025 sme informovali o tom, že wellness centrum v Národnom olympijskom centre plaveckých športov (NOCKE) pripadlo do nájmu firme mestského poslanca Miroslava Špaka a jeho firme SPAK, s. r. o. Pár dní pred Vianocami ohlásil poslanec Špak v rámci projektu KW360 využívanie fitness a wellness centra v NOCKE za symbolický jednorazový poplatok. Problém je, že SPAK s.r.o. prevádzkuje wellness. Fitness centrum prevádzkuje Naytilus Fitness, ktorý sa od Špakovho projektu dištancoval.