Operovať sa učili na trenažéri
Študenti medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach mali včera možnosť vyskúšať si v šačianskej nemocnici operáciu kolena a ramena na unikátnom trenažéri. Workshop bol jediný svojho druhu v rámci Slovenska aj Českej republiky.
Trenažér VirtaMed pomáha preklenúť „priepasť“ medzi teóriou naučenou v škole a praxou na operačnej sále za pomoci virtuálnej reality.
[ad][/ad]„Všetko vyhodnocuje počítač, ktorý ponúka možnosť trénovať jednotlivé úkony tak, aby reálnu operáciu zvládol operatér bez najmenšieho zaváhania,“ vysvetľuje lekár Maroš Varga, ktorý kurz absolvoval. „Operatéri si vedia porovnávať aj určité parametre. Napríklad, kto danú operáciu z časového hľadiska zvládne rýchlejšie alebo aj kvalitnejšie.“

Trenažér sa využíva na najlepších pracoviskách vo svete. „Momentálne máme na klinike simulátor na artroskopické výkony v oblasti ramena a kolena, ale tak isto existujú simulátory na bedrový kĺb, zápästie a členok. Mimo ortopédie sa trenažér využíva na simulované laparoskopické operácie či už v oblasti chirurgie alebo gynekológie. Preto je možné ho využiť pri viacerých odboroch, akými sú ortopédia, traumatológia, chirurgia, gynekológia,“ uzatvára M. Varga.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Prezident Peter Pellegrini nepodpíše zákon, ktorým sa transformuje Úrad na ochranu oznamovateľov na Úrad na ochranu obetí trestných činov a oznamovateľov protispoločenskej činnosti ani po prelomení jeho veta parlamentom. Ako uviedol v zverejnenom videu, dôvody, ktoré uviedol pri vetovaní zákona trvajú aj naďalej. Zákon však v prípade prelomenia veta hlavy štátu platí aj bez jej podpisu.
Vo Washingtone sa údajne objavuje myšlienka založenia novej skupiny „Core 5“, ktorá by zahŕňala USA, Čínu, Rusko, Indiu a Japonsko. Ako referuje web Politico, takýto koncept by priniesol výrazný kontrast k existujúcej skupine G7 a zároveň by zblížil tradičných rivalov.
V sobotu 13. decembra v čase od 8.00 do 14.30 hod. bude úplne uzavretá Dopravná ulica pod mostom na Hlinkovej. Dôvodom je dokončovanie prác na stabilizačných opatreniach na spomínanom moste. Ide o prechodné riešenie s cieľom zabrániť zhoršovaniu technického stavu mostnej konštrukcie, kým sa na budúci rok začne s plánovanou rekonštrukciou mosta.