Ornitológovia pri odchyte označili krúžkami 254 vtákov (FOTO)
Ornitológovia z ornitologického stacionára v Drienovci (okres Košice-okolie) pri odchyte vtákov označili krúžkami 254 jedincov. Ochranári využili pre odchyt obdobie migrácie a hniezdenia. Informovala o tom Slovenská ornitologická spoločnosť BirdLife Slovensko a Ornitologický stacionár Drienovec na sociálnej sieti.
Práve obdobie migrácie a začiatok hniezdnej sezóny je vhodný pre sčítavanie a mapovanie vtáctva. Rovnako vykonávajú ornitológovia aj pravidelný a systematický odchyt vtáctva, ktorý je dôležitý pre zistenie trendov početnosti, ale aj iných populačných charakteristík. Účastníci systematického odchytu na ornitologickom stacionári získali aj dôležité záznamy.
>>>VIAC FOTOGRAFIÍ NÁJDETE V GALÉRII<<<
Odchytili a označili krúžkami slovenskej krúžkovateľskej centrály 20 druhov. Medzi menej početnými druhmi odchytených vtákov boli králik ohnivohlavý, mlynárka dlhochvostá, sojka, močiarnička tichá, sýkorka belasá, sýkorka veľká, sýkorka hôrna, kolibkárik spevavý, chriašteľ vodný, králik zlatohlavý, pŕhľaviar čiernohlavý. Najpočetnejšími boli červienka obyčajná, kolibkárik čipčavý, penica čiernohlavá, vrchárka modrá, pinka obyčajná, oriešok obyčajný, drozd čierny, drozd plavý a traschvost biely.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Odporúčané články
Na Slovensku pribudnú tri psychosociálne centrá, určené budú pre ľudí s úzkosťou, depresiou, traumou či vyhorením. Informovala o tom organizácia Tenenet o.z, ktorá tieto centrá otvorí. Napriek tomu, že na slovensku existujú psychosociálne služby, odborníci upozorňujú, že kapacity a regionálne pokrytie sú stále nedostatočné.
Zoologická záhrada v Košiciach po šiestich dňoch opäť privítala návštevníkov. Uzavretá bola pre rozsiahle škody, ktoré v areáli spôsobila kalamita ťažkého mokrého snehu. Ten priebežne vyvracal stromy v rôznych častiach zoo a znemožnil bezpečný pohyb verejnosti.
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.


