Platia Košičania za odpad najviac v blízkom okolí?
Za odpad platia Košičania viac ako obyvatelia okolitých obcí a miest. Tvrdia to poslanci Jaroslav Polaček a Rastislav Trnka, ktorí poslali primátorovi Richardovi Rašimu list s grafom cien a žiadajú od neho reakciu.
Jaroslav Polaček vyzval primátora, aby verejne vystúpil a potvrdil, že on a ani nikto z jeho blízkych osôb, prípadne členov strany Smer-SD, nemá žiadne finančné alebo iné výhody z tohto typu podnikania. „Ak chce primátor Raši podľa jeho vlastných slov udržať najdrahšie ceny za odpad, musí v tom byť nejaký háčik! Pretože dobrý primátor ,ufixuje‘ nie najvyššie, ale najnižšie ceny za akékoľvek služby, ktoré pre obyvateľov zabezpečuje. Ak to dokážu starostovia z okolia Košíc, musí to predsa dokázať aj on!“ uviedol J. Polaček.
Obaja poslanci oslovili viac ako šesťdesiat obcí a miest v okrese Košice-okolie s požiadavkou na poskytnutie informácií o spôsobe a likvidácii komunálnych odpadov. Zistili, že kým cena za energetické zhodnotenie jednej tony odpadu bez zberu, manipulácie a odvozu je v Košiciach 72 eur, V Prešove 57, v Geči či vo Valalikoch už iba 30,70 a najmenej v Kokšov-Bakši – iba 10 eur.

„Chceli sme overiť naše podozrenia ohľadom veľmi zvláštnej cenotvorby zo strany KOSIT-u na samosprávu v okrese. Mesto Košice ako vlastník spaľovne namiesto toho, aby malo čo najvýhodnejšiu cenu za energetické zhodnotenie odpadu, platí za jeho likvidáciu najviac,“ konštatoval R. Trnka a J. Polaček ho doplnil: „Obchodná politika KOSIT-u je zameraná proti Košičanom. To musí byť pre nás, poslancov Mestského zastupiteľstva, dostatočným varovaním a dôvodom, aby sme rozhodujúci balík akcií nepredávali.“
Spoločnosť KOSIT sa do uzávierky tohto vydania novín KOŠICE:DNES k tvrdeniam oboch poslancov nevyjadrila.
Foto: Robo Hakl
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach dosiahla významný posun v liečbe myómov maternice. Za uplynulých deväť mesiacov tu metódou MYOBLATE úspešne vykonali 110 rádiofrekvenčných ablácií, čo potvrdzuje rastúci význam miniinvazívnych zákrokov v gynekológii.
Košice sú krásne historické mesto s jedinečnou atmosférou, no v posledných rokoch čoraz viac zápasia s problémom, ktorý mnohých obyvateľov každý deň obťažuje čoraz viac – reklamným smogom. Pri vjazdoch do mesta, na hlavných ťahoch, ale aj v obytných zónach pribúdajú billboardy, reklamné tabule, bannery či rôzne improvizované reklamné konštrukcie. Mnohé z nich sú staré, poškodené alebo esteticky nevhodné. Niektoré sú dokonca umiestnené bez povolenia o čom aj náš portál KOŠICE: DNES v minulosti informoval.
Rezort VILLA SANDY v Košiciach potvrdil svoju pozíciu medzi lídrami slovenskej gastronómie. Najnovšie hodnotenia prestížnych kulinárskych sprievodcov Falstaff Restaurant Guide 2026 a Gault&Millau 2026 zaradili reštaurácie SEVEN Restaurant Café a EMOTI Sharefood Tavern medzi slovenskú špičku.