Počet pacientov s COVID-19 sa uplynulý týždeň v košickej univerzitnej nemocnici nezvýšil

Počet pacientov s COVID-19 sa v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice za uplynulý týždeň nezvýšil. Denne prijímajú na hospitalizáciu do 30 pacientov s koronavírusom. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.
„Od začiatku septembra do konca novembra sme mali v nemocnici hospitalizovaných viac než 1 300 pacientov s koronavírusom,“ hovorí generálny riaditeľ UNLP Košice Ján Slávik. V rovnakom období zomrelo na ochorenie COVID-19 v UNLP 223 pacientov. „Úspešnosť liečby pacientov je v našej nemocnici vyše 82 percent,“ dodáva Ján Slávik.
Kým v septembri zaznamenali v UNLP 39 úmrtí, v októbri to bolo 48 a za november už 136, pričom počet pacientov sa strojnásobil. „Medzi obeťami COVID-19 je aj 33 pacientov, ktorí boli očkovaní. Drvivá väčšina týchto pacientov mala vek nad 70 rokov a viac, a ich zdravotný stav bol spojený s inými závažnými ochoreniami,“ konštatuje riaditeľ. „V prípade pacientov, ktorí neboli očkovaní, žiaľ, zaznamenávame úmrtia aj u vekovo oveľa mladších skupín, v rozmedzí 30 – 40 rokov či 40 – 50 rokov,“ uzatvára Slávik.
Momentálne má UNLP k dispozícii už 308 COVID lôžok v nemocnici na Rastislavovej ulici, obsadené sú na 84 percent. „Počet kriticky chorých pacientov je stále vysoký, na umelej pľúcnej ventilácii máme 14 pacientov, vyše 30 potrebuje vysokoprietokový kyslík prostredníctvom kyslíkových prístrojov. Hoci nám posledných sedem dní nestúpajú počty pacientov, stále ich máme na lôžkach od 250 do 270 denne. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti je naďalej mimoriadne náročné,“ dodáva výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ľuboslav Beňa.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Odporúčané články

Mesto Košice podpísalo zmluvu na analýzu efektívneho riadenia samosprávy s dvomi univerzitami. Ako vyplýva zo zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv, ide o Ekonomickú univerzitu v Bratislave a Univerzitu Komenského v Bratislave, konkrétne jej Filozofickú fakultu.

Plánované záverečné podujatie Župné dni v Košiciach, ktoré sa malo uskutočniť v piatok 23. mája 2025 na Námestí Maratónu mieru, sa presúva na iný termín.

Areál Základnej školy Janigova 2 v Košiciach prešiel výraznou premenou. Vďaka investícii takmer 335 000 eur tu vznikol moderný športový komplex, ktorý je určený nielen pre školákov, ale aj pre širokú verejnosť.