Poobede platí vo všetkých pohoriach mierne lavínové nebezpečenstvo
V Nízkych Tatrách, Malej a Veľkej Fatre platí doobeda malé lavínové nebezpečenstvo, poobede platí vo všetkých pohoriach mierne lavínové nebezpečenstvo, čo je druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informuje o tom na svojom webe Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS). Ako ďalej vysvetlila, počas poobedia bude výdatnejšie snežiť vo všetkých pohoriach (5 – 20cm). Tendencia lavínového nebezpečenstva je s postupným snežením a vetrom stúpajúca.
HZS konštatovala, že nový sneh výrazne ovplyvní lavínovú situáciu hlavne na záveterných južne a východne orientovaných svahoch. Tu očakáva vplyvom prudkého vetra nerovnomerné rozmiestnenie snehu hlavne vo forme snehových vankúšov hrúbky až pol metra. Tie sa nachádzajú na tvrdej vrstve starého snehu. „V úzkych strmých žľaboch, muldách a pod stenami je možné uvoľniť lavínu hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch uvedených v lavínovej informácii. Na tienistých severných orientáciách vyšších polôh sa vo vnútri snehovej pokrývky vyskytuje nestabilná vrstva hranatozrnného snehu,“ upozornila.
V slovenských pohoriach počasie ovplyvňuje studený front spojený s hlbokou tlakovou nížou. Počas dňa sa mierne ochladí. Fúkať by mal prudký severozápadný vietor s rýchlosťou až 25 m/s, poobede víchrica do 35 metrov za sekundu, v nárazoch ešte silnejší. HZS poukázala na to, že tento vietor prenáša nový sneh z pretrvávajúceho sneženia hlavne na záveterne orientované svahy. Vo vyšších polohách sa nachádza nový nerovnomerne rozložený sneh na starej tvrdej snehovej pokrývke a na hrebeňoch sú vytvorené mohutné preveje. Podľa HZS je hlavne v nižších polohách snehová pokrývka nesúvislá.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Deň boja za slobodu a demokraciu ako štátny sviatok si 17. novembra pripomíname od roku 2001. Parlament 25. októbra 2001 schválil poslanecký návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, pod ktorý sa podpísali poslanci SMK, KDH, DS a LDU. Dovtedy bol 17. november na Slovensku na rozdiel od Českej republiky len pamätným dňom.
Okrúhle číslo pol milióna vybavených cestujúcich sa na letisku Košice v roku 2023 podarilo dosiahnuť koncom septembra. Vlani to bolo 25. augusta a v tomto roku sa to podarilo ešte o niečo skôr, už 14. augusta. Košické letisko tak potvrdzuje kontinuálny trend výrazného nárastu dopytu po leteckej preprave. Za prvých sedem mesiacov roka vybavilo o 13 % cestujúcich viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. Júl 2025 bol najsilnejším mesiacom v histórii letiska s vyše 132-tisíc vybavenými cestujúcimi.
S prvými zmenami počasia prichádza aj prezúvanie letných pneumatík na zimné. Vodiči všetkých vozidiel sú povinní prejsť na používanie zimných pneumatík za presne stanovených podmienok. Za nedodržanie tohto predpisu hrozí motoristom mastná pokuta.


