Pre Lunik IX sa hľadá udržateľné bytové riešenie
Mesto Košice, v spolupráci s Mestskou časťou (MČ) Košice – Luník IX a neziskovou organizáciou ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj, vyhlasuje ideovú urbanisticko-architektonickú súťaž Luník IX. Chce ňou vyriešiť podobu tohto sídliska, ktorá sa podľa magistrátu postupne mení.
“V súčasnosti MČ nedisponuje žiadnou urbanistickou štúdiou, ktorá by komplexne riešila budúci stavebný rozvoj na sídlisku. Preto sa mesto rozhodlo vyhlásiť verejnú súťaž v ktorej budú architekti hľadať optimálne ideové urbanistické riešenie celého územia Luníka IX a inovatívne architektonické riešenie objektu na bývanie,” uviedla hovorkyňa Košíc Linda Šnajdárová.
Podľa jej slov sa charakter sídliska podstatne mení. “Bytový fond sídliska sa búraním bytových domov zredukoval približne na polovicu oproti pôvodnému stavu. Zároveň juhovýchodne od sídliska vznikla ilegálna osada “Mašličkovo”, ktorú založili obyvatelia z asanovaných bytových domov. Na sídlisku je akútne potrebné vyriešiť problém bytovej otázky, a to nie len jednorazovou výstavbou nových nájomných bytov pre obyvateľov sídliska, ale najmä novým invenčným, udržateľným riešením, ktoré nasmeruje Luník IX k vyššej kvalite bývania a bude pozitívne vplývať na spôsob života jeho obyvateľov,” vysvetlila Šnajdárová.
Najdôležitejším cieľom súťaže je podľa jej slov odštartovať odbornú diskusiu s cieľom nájsť také komplexné riešenie rómskej otázky pre spomínané sídlisko, ktoré by ho časom dostalo na úroveň akéhokoľvek iného sídliska. “Rovnako dôležité je motivovať k zmene v postoji obyvateľov mesta Košice, organizácií a inštitúcií voči obyvateľom Luníka IX,” tvrdí hovorkyňa.
Aktuálne sú evidované dva investičné zámery na sídlisku. MČ má záujem o výstavbu dvojpodlažných bytových domov nižšieho štandardu a mesto Košice v spolupráci s ETP Slovensko plánuje podporiť a poskytnúť pomoc individuálnym stavebníkom.
“Vzhľadom k významným zmenám v urbanistickej štruktúre, ktoré na Luníku IX prebiehajú, ako aj k plánovaným investičným aktivitám je potrebné skoordinovať tieto aktivity a overiť možnosti ich vzájomného fungovania s už existujúcimi prevádzkami,” doplnila Šnajdárová.
(tasr)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Český prezident Petr Pavel v utorok na Pražskom hrade vymenoval predsedu hnutia ANO Andreja Babiša za premiéra. Babišovu tretiu vládu by okrem hnutia ANO mali tvoriť aj pravicové strany SPD a Motoristi. Informuje o tom web TN.cz.
Vo Washingtone sa údajne objavuje myšlienka založenia novej skupiny „Core 5“, ktorá by zahŕňala USA, Čínu, Rusko, Indiu a Japonsko. Ako referuje web Politico, takýto koncept by priniesol výrazný kontrast k existujúcej skupine G7 a zároveň by zblížil tradičných rivalov.
Do redakcie nášho denníka prišiel postreh od čitateľa, ktorý si všimol, že na Strojárenskej ulici už nie je lavička Václava Havla. Pamätná tabuľa ostala, no stoličky so stolíkom sú preč. Takúto lavičku majú aj vo Washingtone, Dubline, Barcelone, Benátkach, Tel Avive aj Prahe, len z Košíc musela odísť na reparáciu do Čiech. Dôvodom bol vandalizmus.