Predstavitelia štátnych inštitúcií budú jazdiť na drahších autách. Odobrila im to vláda
Predstavitelia štátnych inštitúcií budú môcť jazdiť drahšími služobnými vozidlami. Vláda SR dnes (25. 1.) odobrila zmeny v nariadení o limitoch výdavkov na obstaranie osobných automobilov štátnymi rozpočtovými organizáciami a štátnymi príspevkovými organizáciami.
Konkrétne sa limit na obstarávanie áut určených na prepravu predsedov, generálnych riaditeľov, riaditeľov a iných vedúcich štátnych rozpočtových, príspevkových a preddavkových organizácií zvýši zo sumy 20 000 eur na sumu 30 000 eur. Limit na obstarávanie áut určených na prepravu ostatných zamestnancov štátnych rozpočtových a príspevkových organizácií sa zase zvýši zo sumy 12 000 eur na sumu 22 000 eur.
Súčasné cenové limity na obstaranie automobilov podľa rezortu financií neumožňujú vzhľadom na aktuálne ceny pre spomenuté okruhy osôb zabezpečiť nákup ekologických osobných automobilov.
Zvýšenie limitov podľa ministerstva súvisí aj s prijatou legislatívou na úrovni EÚ, podľa ktorej všetky kategórie motorových vozidiel musia byť vybavené pokročilými systémami ako napríklad systémom inteligentného prispôsobenia rýchlosti, systémom varovania vodiča pred ospalosťou a stratou pozornosti. „Keďže tieto bezpečnostné a komfortné prvky boli súčasťou výbavy predovšetkým motorových vozidiel vyšších tried, uvedená požiadavka sa prejavila vo výraznejšom raste cien najmä v nižšej a nižšej strednej triede osobných automobilov,” dodal rezort financií.
Zdroj: SITA (sa, kh)
Odporúčané články
V závere roka 2025 sme informovali o tom, že wellness centrum v Národnom olympijskom centre plaveckých športov (NOCKE) pripadlo do nájmu firme mestského poslanca Miroslava Špaka a jeho firme SPAK, s. r. o. Pár dní pred Vianocami ohlásil poslanec Špak v rámci projektu KW360 využívanie fitness a wellness centra v NOCKE za symbolický jednorazový poplatok. Problém je, že SPAK s.r.o. prevádzkuje wellness. Fitness centrum prevádzkuje Naytilus Fitness, ktorý sa od Špakovho projektu dištancoval.
Vďaka „Primátorskému punču“ sa podarilo na sklonku roka vyzbierať pre 4 charitatívne organizácie rekordných takmer 46 tisíc eur, čo je takmer o 12 tisíc eur viac ako v uplynulom roku. Počas viac ako 3 týždňov sa pri stánku s punčom na Vianočných trhoch na Hlavnej ulici zastavili tisíce Košičanov a návštevníkov mesta, aby podporili dobrú vec.
Košický kraj v uplynulom roku zaznamenal nárast návštevnosti, čísla sa priblížili k rekordnému roku 2019. Informovala o tom krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus. Ako ďalej uviedla, úspešne inovovala ponuku pre rodiny s deťmi, prezentovala región v zámorí a pripravila aj pôdu pre rozsiahlu podporu nových projektov v roku 2026, prostredníctvom grantového programu Terra Incognita.