Pri dovoze suvenírov z dovolenky treba byť obozretný, varuje finančná správa
Finančná správa upozorňuje cestujúcich, aby boli obozretní, čo si balia do batožiny pri návrate domov z dovolenky. Bez platných povolení nie je možné doviezť si napríklad koraly, výrobky z morských korytnačiek, kožené výrobky z chránených druhov zvierat, tradičnú čínsku medicínu, ktorá môže obsahovať časti tiel ohrozených druhov živočíchov a rastlín, šperky a iné predmety zo slonoviny, či výrobky z iných častí tiel slonov. Finančná správa o tom informovala v tlačovej správe.
Najmä počas dovolenkovej sezóny eviduje finančná správa prípady dovozu suvenírov, ktoré sú vyrobené z ohrozených druhov rastlín i živočíchov. „Naši príslušníci sa stretávajú v batožine cestujúcich s koralmi, výrobkami z krokodílej či hadej kože alebo s tradičnou čínskou medicínou,” uviedla hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská. Potrebné je podľa nej myslieť na to, že darčeky z prímorských exotických krajín môžu byť vyrobené z chránených druhov. Tie podliehajú Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) a viac ako 37-tisíc je pod dohľadom príslušných orgánov a obchod s takmer 1 100 druhmi je úplne zakázaný.
Podľa toho, či príslušníci finančnej správy prečin vyhodnotia ako colný priestupok alebo colný delikt, určia aj výšku sankcie. Za colný priestupok možno podľa závažnosti porušenia colných predpisov uložiť pokutu do výšky 3 319,39 eura. Za závažné porušenie predpisov hrozí aj trestné stíhanie s možnosťou uloženia trestu odňatia slobody až na 8 rokov.
Zdroj: (SITA, su;it)
Odporúčané články
Pýtali sme sa Košičanov, ako si predstavujú svoju štedrovečernú večeru. Dali sme im na výber medzi rezňom a rybou. Väčšina sa prikláňala k rezňu a jeden manželský pár bude mať na stole dokonca hneď všetko, aj vyprážané rezne aj rybu, aby si každý prišiel na svoje. Ako je to u vás doma?
Okrúhle číslo pol milióna vybavených cestujúcich sa na letisku Košice v roku 2023 podarilo dosiahnuť koncom septembra. Vlani to bolo 25. augusta a v tomto roku sa to podarilo ešte o niečo skôr, už 14. augusta. Košické letisko tak potvrdzuje kontinuálny trend výrazného nárastu dopytu po leteckej preprave. Za prvých sedem mesiacov roka vybavilo o 13 % cestujúcich viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. Júl 2025 bol najsilnejším mesiacom v histórii letiska s vyše 132-tisíc vybavenými cestujúcimi.
Počas stredy 17. decembra bude na Kavečianskej ceste v Košiciach obnovená obojsmerná premávka. Z „esíčka“ tiež bude odstránená svetelná signalizácia. Na sociálnej sieti o tom informuje mesto Košice, ako objasnilo, súvisí to s prestávkou v stavebných prácach počas zimných mesiacov.