Pri spomienke na okupáciu zasahovali policajti
AKTUALIZOVANÉ
Asi tristo Košičanov sa v utorok 21. augusta o 16. hodine stretlo neďaleko pamätníka obetiam okupácie v roku 1968. Bola to však už druhá pietna spomienka v tento deň a na tomto mieste.
„Som rada, že mesto Košice uznalo, že môj brat Miško bol významnou osobnosťou pre Košice a prevzalo do svojej správy jeho hrob. Ale neurobili to títo páni, ktorí tu boli o 15. hodine,“ uviedla Katarína Rubinová, sestra zosnulého Michala Hamráka, ktorého zastrelili práve 21. augusta 1968.
[ad][/ad]Na tabuli aj eštebák
Veľmi ju mrzelo, že na tabuli, ktorú osadilo mesto Košice, je na prvom mieste uvedený človek, ktorý bol spájaný s vtedajšou štátnou bezpečnosťou. „Prišla som skôr zo zvedavosti a začala som pískať. Prišli ku mne policajti a pýtali sa, či ma majú zatvoriť. Povedala som, že áno. Chcem, aby ste ma odviedli do väzenia. Jedna pani z ‚bieleho domu‘ povedala policajtom, aby tu zostali, aby sa tu neuskutočnila nejaká revolúcia…“ opísala situáciu K. Rubinová.
Sedem obetí
O 16. hodine začala spomienka pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku. Prítomní si vypočuli nielen sedem mien ľudí, ktorí zahynuli, ale dozvedeli sa aj o množstve ďalších, ktorí síce prežili, ale boli zranení. Pri tejto príležitosti pripravil výtvarník Peter Kalmus novú tabuľu s menami, kde prítomní položili kvety a zapálili sviečky. Bola položená na mieste, kde 16-ročný Michal dostal smrtiacu ranu priamo do srdca. Na zemi boli rozložené makety mŕtvych ľudí, ktoré znázorňovali všetkých sedem obetí okupácie v Košiciach.
[ad2][/ad2]Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz pravidelne, odkedy bola na Hlavnej inštalovaná nová pamätná tabuľa, prelepujú páskou meno Jána Bajtoša. Ten zomrel v chate v Kavečanoch v septembri 1968, kde ho zastrelil sovietsky dezertér, ktorý sa tam skrýval. Bajtoš bol povolaním kapitán komunistickej Štátnej bezpečnosti. Podľa výtvarníkov nie je priamou obeťou okupácie a medzi ľudí, ktorí zahynuli v košických uliciach pri prechode vojsk, nepatrí.
Foto: Veronika Janušková
[article slug=”misko-hamrak-zomrel-lebo-bol-dobre-vychovany”][/article]Čítajte aj:
- Stretnutie Dubčeka s Brežnevom tajne natočil Laco Šidelský
- Historici našli neznáme obete okupácie. Sú medzi nimi aj Košičania
- Aj v Košiciach si pripomenieme okupáciu 1968
- August 1968 nemal v Košiciach len hrdinské príbehy
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.