Rekonštrukcia divadla sa predĺži
Rekonštrukcia historickej budovy Štátneho divadla sa komplikuje. Potvrdzuje to nová zmluva o čerpaní prostriedkov z rezervy. Dôvodom sú nepredvídané stavebné práce pri výmene strešnej krytiny, okien a vonkajšej fasády.
Novú dohodu medzi Štátnym divadlom a stavebnou fi rmou PKB Invest, ktorá budovu rekonštruuje, zverejnili minulý týždeň. Píše sa v nej o čerpaní ďalších finančných prostriedkov vo výške takmer 23-tisíc eur.
Termíny sa posúvali
Podľa predošlej zmluvy sa rekonštrukcia mala ukončiť už koncom tohto mesiaca. Teraz sa termín dokončenia pravdepodobne posunie aj napriek tomu, že dokument presnejšie nešpecifikuje dátum ukončenia. Na otázku, či sa termín dokončenia rekonštrukcie posunie, nám neodpovedali ani stavbyvedúci rekonštrukcie, ani pracovníci v sídle firmy.
Pôvodný termín ukončenia prác bol stanovený na polovicu apríla, no podľa generálneho riaditeľa Štátneho divadla Košice Petra Himiča trvalo verejné obstarávanie dlhšie ako sa predpokladalo, a tak sa ešte pri odovzdaní staveniska musel dátum dokončenia posunúť na posledný júlový deň tohto roka.

Kauzy PKB Invest
Samotný výber firmy je tiež otázny. PKB Invest totiž získala zákazku aj napriek tomu, že má právoplatný postih od Národného inšpektorátu práce za nelegálne zamestnávanie. Okrem toho má firma na krku aj iné kauzy, ktoré vyšetrovala aj polícia.
Už pri predošlých zákazkách firmy sa objavili sporné momenty. V roku 2013 získala firma tender na dodávateľa výstavby nemocničného pavilónu v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vtedy obvinil konateľa PKB Invest Jána Bynca a podpredsedu predstavenstva firmy Chemkostav Milana Dunaja, že uzavreli dohodu, v ktorej mala tender vyhrať prvá z firiem. Mal o nej vedieť aj bývalý spolužiak primátora Richarda Rašiho (Smer) Peter Hložný, ktorého firma tender pre nemocnicu oficiálne organizovala. Vyšetrovanie tejto kauzy však zastavil šéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik po viac ako dvoch rokoch vyšetrovania.
Viliam Göbl
Foto: Viliam Göbl
Odporúčané články
Zásah elektrinou a štvormetrový pád. Podľa zverejnených informácií pracoval muž na streche vagóna v Kysaku. Zasahovala záchranka aj vrtuľník.
Metropolou východu bežali Mikuláši, pomohli dobrej veci. Nesúťažný, štyri kilometre dlhý charitatívny beh centrom Košíc sa tento rok konal v nedeľu 7. decembra podvečer.
Český prezident Petr Pavel v utorok na Pražskom hrade vymenoval predsedu hnutia ANO Andreja Babiša za premiéra. Babišovu tretiu vládu by okrem hnutia ANO mali tvoriť aj pravicové strany SPD a Motoristi. Informuje o tom web TN.cz.