Rezort obrany odporúča zakázať alebo obmedziť výstavbu cyklotrás na lesných a poľnohospodárskych pozemkoch
Ministerstvo obrany SR odporúča rezortu pôdohospodárstva zakázať alebo obmedziť výstavbu cyklotrás na nespevnených lesných a poľnohospodárskych pozemkoch. Rezort obrany to uviedol v pripomienke k legislatívnemu zámeru na vypracovanie návrhu zákona o Klimatickom fonde pre pôdu. Riešením by podľa rezortu obrany bolo aj doplnenie úpravy opatrení na zmiernenie negatívnych vplyvov týchto líniových prvkov na pohyb vody

ilustračné/freepik.com



ArtFilm 2026 - Foto z červeného koberca!
Kliknite pre zobrazenie celej galérie
Ministerstvo obrany SR odporúča rezortu pôdohospodárstva zakázať alebo obmedziť výstavbu cyklotrás na nespevnených lesných a poľnohospodárskych pozemkoch.
Rezort obrany to uviedol v pripomienke k legislatívnemu zámeru na vypracovanie návrhu zákona o Klimatickom fonde pre pôdu. Riešením by podľa rezortu obrany bolo aj doplnenie úpravy opatrení na zmiernenie negatívnych vplyvov týchto líniových prvkov na pohyb vody na povrchu pôdy.
V pripomienke rezort obrany odporúča uviesť vplyv tejto úpravy na vlastníkov, užívateľov, správcov a obhospodarovateľov poľnohospodárskych a lesných pozemkov. „Cieľom je zachovanie vegetačného krytu, prevencia a minimalizácia narušovania povrchu pôdy ako základnej súčasti procesov zadržiavania vody v krajine, predchádzanie zhutnenia pôdy a vytvárania nežiaducej umelej drenážnej siete v krajine, predchádzanie odtoku dažďovej vody a zníženia vodozádržnej funkcie pôdy,“ dodal rezort obrany.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR predložilo do pripomienkového konania legislatívny zámer na vypracovanie návrhu zákona o Klimatickom fonde pre pôdu. Východiskom na prípravu nového zákona je úbytok poľnohospodárskej pôdy, prebiehajúca zmena klímy, zvyšovanie odvádzania dažďových a vnútorných vôd z územia, ale aj absencia efektívnych nástrojov na ukladanie uhlíka v poľnohospodárskej pôde.
Ciele plánovanej právnej úpravy spočívajú v ochrane kvalitnej pôdy zavedením nových aktivít a činnosti, efektívnych nástrojov na zadržanie vody, zefektívnení nástrojov na ukladanie uhlíka v pôde, či v udržateľnom obhospodarovaní lesov a zabraňovaní degradácii pôdy. Rezort pôdohospodárstva predpokladá, že nový zákon o Klimatickom fonde pre pôdu bude účinný od 1. júla 2023.
Zdroj: (SITA, qq;kg)
Najnovšie články

Tip na recept: Kuracie rolky plnené špenátom a bryndzou

Vo väznici v Košiciach – Šaci zasahujú záchranári, vypukol tam požiar

Predpoveď počasia na dnešný deň (20.6.2026)


