Rodičia prvákov dostanú 100 eur na nákup školských potrieb
Rodičia detí nastupujúcich do prvého ročníka základných škôl dostanú 100-eurový príspevok na nákup školských potrieb. Novelu zákona o prídavku na dieťa podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Cieľom je zavedenie jednorazového zvýšenia prídavku na dieťa, ktoré predstavuje adresnú, priamu finančnú podporu štátu rodičom detí, ktoré nastúpia do prvého ročníka základnej školy. Rodičia dostanú tento príspevok k prídavku na dieťa automaticky v októbri tohto roka, nemusia oň žiadať.
„Suma prídavku na dieťa sa zvýši o 100 eur za ten kalendárny mesiac, v ktorom nezaopatrené dieťa oprávnenej osoby prvýkrát nastúpilo do prvého ročníka základnej školy,“ priblížili predkladatelia. Samotná výplata jednorazového zvýšenia prídavku na dieťa bude priamo viazaná na nástup dieťaťa do školy.
Údaje o deťoch, ktoré nastúpili do prvého ročníka základnej školy, budú príslušné úrady práce čerpať z centrálneho registra detí, žiakov a poslucháčov, do ktorého je škola povinná zapísať údaje v termíne do konca septembra.
[ad][/ad]Opatrenie za milióny
„Cieľom návrhu zákona je dosiahnuť to, aby každé dieťa, ktoré si začne plniť povinnú školskú dochádzku, malo zabezpečené základné školské potreby,“priblížili predkladatelia. Toto opatrenie má zároveň finančne odbremeniť rodičov od zvýšených výdavkov, ktoré im vzniknú v dôsledku nástupu ich dieťaťa do základnej školy.
V tomto roku bude potrebné zo štátneho rozpočtu na opatrenie vynaložiť 6,2 milióna eur, pričom 5,9 milióna eur má ísť na výplatu zvýšeného prídavku na dieťa a 300-tisíc eur sa má vynaložiť na nevyhnutnú úpravu informačných systémov. V tomto roku by príspevok mal ísť na 59-tisíc detí, v budúcom roku na 59 300 a v roku 2021 na 59 600 detí.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Policajná inšpekcia potvrdila, že vyšetrovateľ špecializovaného tímu Veritas dnes v ranných hodinách vykonal rozsiahlu policajnú akciu pod názvom „Kajúcnik“, v rámci ktorej obvinil štyroch súčasných a dvoch bývalých policajtov a jednu civilnú osobu zo závažnej trestnej činnosti.
Najromantickejším mestom Slovenska sú podľa Valentínskych dát technologickej platformy Bolt Košice. Analýza za rok 2025 porovnala nárast jázd taxi službami a objednávok jedla počas sviatku svätého Valentína oproti priemerným februárovým piatkom v mestách, kde sú dostupné obe služby.
Slovenská republika čelí novému konaniu zo strany Európskej komisie. Preverovať bude novelu zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, ktorú parlament prijal 23. septembra 2025 po silnom politickom a mediálnom tlaku zo strany Najvyššieho kontrolného úradu a jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho. Slovensko môže za sporné ustanovenia zaplatiť pokutu aj v desiatkach až stovkách miliónov eur.