Samica kondora čaká v Košiciach na partnera
Najnovším prírastkom košickej zoologickej záhrady je 19-ročná samica kondora veľkého menom Alžbeta.
Prišla na svet v zoo v ruskom Petrohrade, žila vo viacerých zoologických záhradách vrátane Zlína a Ostravy. V Košiciach má vytvoriť pár so samcom, ktorého na jeseň dovezú z Poľska. Stane sa tak na odporúčanie koordinátora európskeho záchranného programu pre tieto vtáky prirodzene žijúce v horách Južnej Ameriky.
„Pokúsime sa o rozmnoženie. Nebude to určite za rok, možno ani za dva, lebo ten pár sa musí zžiť, zharmonizovať, ale veríme, že sa nám to podarí,“ uviedol hlavný zoológ košickej zoo Patrik Pastorek.
Živí sa zdochlinami
Kondor veľký sa živí zdochlinami. Ide o monogamného vtáka, páry žijú spolu spravidla celý život. Zaujímavosťou je, že má najväčšie rozpätie krídel zo všetkých dravcov, a to aj 320 centimetrov. Dožíva sa 50 až 60 rokov.
Návštevníci môžu vidieť Alžbetu v novej modernej voliére. Ako uviedla Eva Malešová z košickej zoo, voliéra s takouto nerezovou sieťou je jediná svojho druhu na Slovensku. Jej výstavba stála viac ako stotisíc eur. Projekt finančne podporilo mesto a Environmentálny fond.
(TASR)
Odporúčané články
Úvodnou diskusiou na tému obnovy legendárneho košického Kina Družba a jeho plánovanej premeny na moderné kultúrne centrum, sa včera v priestoroch obchodného centra Aupark začalo interaktívne podujatie „Mesto v meste“.
Napriek rastúcej popularite bezhotovostných platieb zostáva hotovosť pre Slovákov dôležitá. Jej význam ešte viac posilnilo zavedenie transakčnej dane, pre ktorú ju začali preferovať viaceré prevádzky. Dopyt po hotovosti tradične rastie aj pred veľkonočnými sviatkami – či už kvôli šibačke, nákupom alebo cestovaniu. Dobrou správou je, že k hotovosti sa dnes dostanete aj bez nutnosti vyhľadať banku či bankomatu. Stačí navštíviť poštu.
Absolútnou víťazkou ankety Športová osobnosť Košíc za rok 2025 sa stala Zuzana Paňková.