Slovensko v dohode s USA vyrokovalo lepšie podmienky ako iné štáty
Slovensko v rámci obrannej dohody so Spojenými štátmi americkými vyrokovalo lepšie podmienky ako okolité štáty. V diskusnej relácii Sobotné dialógy RTVS to povedal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Zároveň doplnil, že SR bola poslednou krajinou na východnej hranici NATO, ktorá takúto dohodu nemala.
„SR ako jediná krajina má mať jednoznačne zadefinovanú kategóriu, že sa budú oznamovať trestné činy (vojenského personálu USA, pozn. SITA), pri ktorých je trestná sadzba do troch rokov. Čiže, aj tie malé,” vysvetlil Heger. Zároveň uviedol, že lepšie podmienky v porovnaní s okolitými krajinami boli aj dôvodom, prečo dohodu bez problémov schválila vláda.
Premiér zároveň pripomenul, že na Slovensku momentálne pôsobí 20 až 30 ruských vojakov, ktorí sa starajú o štyri stíhačky MIG. „Títo vojaci majú voľný pohyb po Slovensku a stojí nás to 50 miliónov eur ročne,” zdôraznil. Pripomenul tiež, že to bola predchádzajúca vláda, ktorá kúpila z USA stíhačky v hodnote dve miliardy eur. „A tie stíhačky musia pristávať tuto niekde na Slovensku, keďže majú obsluhovať vzdušný priestor. Tak tie letiská (Sliač a Kuchyňa, pozn. SITA) bude treba opraviť,” uviedol Heger s tým, že na letiská dostane Slovensko v rámci podpisu dohody od Američanov 100 miliónov eur.
Predseda vlády zároveň vylúčil, že by zámer uzavrieť dohodu s USA súvisel s aktuálnym zvýšeným napätím medzi NATO a Ruskom. „Rokovali to štyri vlády dve volebné obdobia,” dodal.
Zdroj: (SITA, sa;ta)
Odporúčané články
V Košiciach začalo fungovať jedinečné Centrum integrovaných zdravotno-sociálnych služieb, ktoré ponúka koordinovanú podporu na jednom mieste.
Podľa Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) rastie počet neodborne vyučovaných hodín fyziky a informatiky, pričom v rámci Slovenska sú problémy aj s technickou, etickou výchovou a občianskou náukou. IVP uvádza, že pri každom z týchto predmetov viac ako 30 percent hodín odučí nekvalifikovaný učiteľ. Zaujímalo nás, ako sú na tom s počtom kvalifikovaných učiteľov základné a stredné školy v Košiciach. Otázky sme adresovali učiteľom ZŠ a SŠ, Magistrátu mesta Košice aj Košickému samosprávnemu kraju.
Už aj metropola východu má schválený rozpočet na budúci rok. Mestské zastupiteľstvo ho na svojom dnešnom rokovaní schválilo jednomyseľne hlasmi všetkých 36 prítomných poslancov. Košice budú hospodáriť s celkovými príjmami vo výške 437,5 milióna eur, celkové výdavky by mali byť vo výške 435,5 milióna eur.

