Socha Maratónca pod paľbou vtákov
Socha maratónca na Námestí Maratónu mieru pripomína, aký klenot máme v meste – najstarší maratón v Európe a druhý najstarší na svete. Pôvab trojmetrovej bronzovej sochy na žulovom podstavci však nevkusne narúša trus vtákov.
Na zašpinenú dominantu mesta nás upozornil čitateľ, ktorý videl japonských turistov, ako si sochu fotia a dobre sa na tom bavia. Zaujímalo nás, kto má na starosti jej čistenie.
Prehadzujú si zodpovednosť
Vlastníkom autorských práv zdedených po akademickom sochárovi Arpádovi Račkovi je jeho syn Vladimír. Podľa neho podnet na vyčistenie sochy by mal prísť od mesta, teda majiteľa sochy. On má následne možnosť osloviť odborníkov, ktorí by sa o vyčistenie sochy postarali.
„Ja som správca tej sochy v tom slova zmysle, že môžem na nej robiť zásahy,“ vysvetľuje V. Račko. Preto si myslí, že mesto by malo vyčistenie sochy nielen iniciovať, ale aj financovať.
Argumenty mesta
„Socha ´Maratónec´ podlieha, tak ako mnohé umelecké diela, autorským právam. Preto na akýkoľvek zásah do diela musí dať podnet (respektíve sa postarať o úpravu daného stavu prostredníctvom odborne spôsobilej osoby) autor diela alebo, v prípade úmrtia, pozostalí autora,“ argumentuje Miroslav Sambor z komunikačného oddelenia magistrátu.
Sambor ďalej tvrdí, že socha síce patrí mestu Košice, avšak bez súhlasu vlastníka autorských práv nie je možné urobiť na diele akýkoľvek zásah. Mesto vraj zatiaľ môže urobiť len to, že osloví vlastníka autorských práv s požiadavkou, aby mesto informoval, koľko eur by mohlo odborné vyčistenie a celkové ošetrenie sochy stáť.
Na otázku, prečo sa tak doteraz nestalo, keď socha je dlhodobo znečistená, mesto zatiaľ neodpovedalo.
Prestavba bráni vyčisteniu
Podľa Štefana Daňa, prezidenta košického Maratónskeho klubu, je areál v okolí sochy v prestavbe. Keďže sa práve plánuje osádzanie nového kameňa pre ďalšie mená víťazov maratónu, považuje sa tento priestor za stavenisko. Z tohto dôvodu aktuálne nie je možné dostať sa k soche a vyčistiť ju.
Daňo však sľubuje, že v spolupráci s mestom a Správou mestskej zelene, ktorá sa stará o priestor v okolí, budú po spomínanej prestavbe pravidelne čistiť sochu raz, prípadne dvakrát ročne.
Mária Dunajčanová
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
V polovici septembra tohto roka sa v Košiciach začala výstavba prvého zo 40 polopodzemných kontajnerovísk. Počas uplynulých troch mesiacov postupne pribúdali v 19 lokalitách v mestských častiach Dargovských hrdinov, Juh, Nad jazerom, Sever, Sídlisko KVP, Sídlisko Ťahanovce, Staré Mesto a Západ.
Mikulášska kvapka krvi v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach má za sebou úspešný XI. ročník. Medzi darcov prišiel aj živý Mikuláš a odmenil ich sladkým darčekom. Atmosféru spríjemnila ľudová kapela Milana Rendoša. O podujatí informuje hovorkyňa UNLP v Košiciach Ladislava Šustová. Doplnila, že medzi darcami bol aj riaditeľ UNLP v Košiciach Ľuboslav Beňa.
Moderný trend diaľkového odpočtu vodomerov už existuje v mnohých metropolách západnej Európy. Vďaka spolupráci Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a firmy ARAD Slovakia majú toto inovatívne riešenie i Košice. Absolútnou logistickou novinkou je zapojenie do odpočtu spotreby vody zberovú spoločnosť KOSIT. Takto nastavená logistika posúva Košice medzi európsku špičku.