Študenti dostali nové vybavenie
Študenti a pedagógovia Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej získali od partnerskej spoločnosti T-Systems Slovakia 32 nových notebookov. Stanú sa súčasťou odbornej učebne IT-LAB.
Škola ju vybudovala s podporou spoločnosti, s ktorou spolupracuje aj pri duálnom vzdelávaní. Agentúru SITA informovala Zuzana Bobríková, hovorkyňa Košického samosprávneho kraja ktorý je zriaďovateľom.
Zrenovované priestory učebne
„Na základe Zmluvy o duálnom vzdelávaní, ktorú škola a firma podpísali vlani v júni, spoločnosť T-Systems Slovakia poskytla škole 32 nových notebookov najmä na zabezpečenie výučby žiakov v študijnom odbore Počítačové systémy, ale aj na IT vzdelávanie v ďalších študijných odboroch školy, či vzdelávacie aktivity spoločnosti T-Systems (IT Senior),“ hovorí riaditeľ SPŠE Štefan Krištín. Doložil, že spolupráca školy s T-Systems sa začala ešte v roku 2006, postupne sa zintenzívňovala a v roku 2009 vznikla dohoda o vybudovaní spoločného IT laboratória.
„S podporou nášho zriaďovateľa, Košického samosprávneho kraja, sme zrenovovali priestory učebne. Technické vybavenie poskytla spoločnosť T-Systems. V polovici januára 2013 sme otvorili spoločnú učebňu na výučbu IT predmetov pre 30 žiakov,“ uviedol Krištín. Od septembra 2013 v spolupráci s T-Systems v škole prvýkrát otvorili jednu triedu trojročného pomaturitného vyššieho odborného štúdia s duálnymi prvkami vo vzdelávaní. Od septembra 2015 študujú žiaci v duálnom vzdelávaní v zmysle platnej legislatívy o odbornom vzdelávaní a príprave.
Investícia do budúcnosti mladých
„Notebooky nevnímame ako darček. Je to investícia do budúcnosti mladých ľudí, do vzdelávania, do ľudí, ktorí žijú v tomto regióne. V kontinuálnej spolupráci našej spoločnosti so školou vidíme zmysel. Budeme v nej pokračovať. V Nemecku prináša tento model so 60-ročnou tradíciou výsledky. Je pre nás prirodzené, že v ňom chceme vytrvať aj tu. Zvlášť, ak v júni budeme mať prvých absolventov trojročného vyššieho odborného vzdelávania. Veríme, že to bude sľubný začiatok novej etapy, pretože potrebujeme kvalifikovaných mladých ľudí z regiónu,“ povedal generálny riaditeľ T-Systems Slovakia Daniel Giebel.
Príprava na perspektívne zamestnanie v IT sektore
Výsledkom spolupráce školy a zamestnávateľa je nielen materiálno-technická podpora, ale aj spoločné aktivity – vytvorenie školského vzdelávacieho programu, spolupráca pri tvorbe vzdelávacieho programu pre duálne vzdelávanie, kurzy pre seniorov IT-Senior, spoločné aktivity pri nábore žiakov do duálneho vzdelávania, spolupráca pri propagačných akciách.
„Dnes v programe duálneho vzdelávania študuje 67 žiakov, z toho šesť dievčat. V júni 2016 budeme mať prvých absolventov. Po ukončení štúdia sú absolventi pripravení na prácu. Vďaka odbornej praxi počas štúdia nadobudnú aj reálne skúsenosti pri práci v IT spoločnosti,“ hovorí Monika Mihoková, riaditeľka vzdelávacieho centra. Doložila, že po ukončení štúdia absolventi získavajú uplatnenie i zamestnanie v T-Systems Slovakia.
„Veľkou výhodou pre pedagógov je možnosť komunikovať po odbornej stránke s IT špecialistami či spolupracovať pri tvorbe školských vzdelávacích programov a obsahových náplní predmetov,“ dodal Štefan Krištín.
Študenti získajú certifikát
Prvým krokom k rozvoju odborného vzdelávania na košickej elektrotechnickej priemyslovke bolo v apríli 2011 zriadenie Centra odborného vzdelávania (COV) pre automatizáciu, elektrotechniku a informačné technológie. V septembri 2013 na škole otvorili trojročné pomaturitné vyššie odborné štúdium v odbore Počítačové systémy.
Študenti v Košiciach sa ako prví vzdelávajú v oblasti IT podľa úspešného nemeckého modelu a majú možnosť získať pri absolventskej skúške nielen titul Diplomovaný špecialista, ale aj certifikát „Fachinformatiker“, rovnocenný tomu, ktorý dostávajú študenti v Nemecku. Objem praktického vzdelávania dosahuje až 70 % celkového dostupného času výučby. Na SPŠ elektrotechnickej v Košiciach v školskom roku 2015/2016 študuje 782 žiakov, z toho je v pomaturitnom vyššom odbornom štúdiu vo všetkých troch ročníkoch 67 študentov.
(SITA)
Foto: shutterstock
Odporúčané články
Sviatočná atmosféra v Košiciach je v plnom prúde. Prinášame veľký prehľad podujatí, ktoré sú organizované až do januára nielen na jednotlivých trhoch v Košiciach. Pozrite si, ktorý koncert či detské vystúpenie by sa oplatilo navštíviť v predvianočnom čase.
Skauti a skautky, ktorí ho každý rok prinášajú na Slovensko, ho v stredu 17. decembra priniesli na košický magistrát.