Súhrn prísnych opatrení proti šíreniu nového koronavírusu
Opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu nového koronavírusu, sa sprísnia.
Rozhodol o tom ústredný krízový štáb, ktorý hovoril aj o opätovnom zavedení núdzového stavu. Vyhlásiť ho má vláda, návrh má mať na stole v stredu 30. septembra.
• Hromadné podujatia budú od októbra zakázané. Výnimkou budú obrady sobášov, pohrebov, krstov, zasadnutí orgánov verejnej moci, či podujatia, kde budú všetci negatívne otestovaní, ktorých odpoved nebude starší ako 12 hodín.
• Zakázať sa majú športové, kultúrne, firemné podujatia aj omše.
• V obchodoch a obchodných domoch budú od októbra povinné rúška, dvojmetrové odstupy a dezinfekcia rúk.
• Bude obmedzený aj počet osôb na prevádzku. Platiť bude desať štvorcových metrov na zákazníka. Opatrenia by mali kontrolovať zamestnanci obchodu či obchodného domu pri vstupe.
• Otvorené budú môcť byť iba prevádzky verejného stravovania, kde sa sedí. Ich prevádzkový čas bude od 6.00 do 22.00 h. Povolený bude predaj jedla cez okienko a jeho rozvoz nonstop.
• Rúško budú ľudia od októbra povinne nosiť v interiéri aj v exteriéri. V exteriéri bude povinné, ak sa stretnú ľudia nežijúci v spoločnej domácnosti a rozstupy medzi nimi budú menšie ako dva metre.
• Školáci a študenti druhého stupňa základných škôl a na stredných školách budú musieť aj naďalej nosiť rúška. Na prvom stupni budú odporúčané.
• Vysoké školy by mali zabezpečiť dištančnú formu štúdia a odchod študentov z internátov.
• Domovy sociálnych služieb a nemocnice by mali zakázať návštevy s výnimkou ľudí v paliatívnej starostlivosti a v kritickom stave.
[article-list slug=’prezidentka-vyzyva-ludi-na-solidaritu-vladu-ziada-o-vcasne-odborne-opatrenia,jan-mikas-madarsko-rakusko-ostavaju-medzi-menej-rizikovymi-krajinami’][/article-list]
[ad][/ad]
Odporúčané články
Ministerstvo životného prostredia pod vedením Tomáša Tarabu navrhuje znížiť stupeň ochrany povodia vodárenskej nádrže Starina v rámci zonácie Národného parku Poloniny, čo by mohlo ohroziť pitnú vodu viac ako 600-tisíc obyvateľov východného Slovenska. Organizácia Aevis varuje, že tento krok predstavuje vážnu hrozbu a veľký hazard pre zásobovanie pitnou vodou v oblasti.
Okrúhle číslo pol milióna vybavených cestujúcich sa na letisku Košice v roku 2023 podarilo dosiahnuť koncom septembra. Vlani to bolo 25. augusta a v tomto roku sa to podarilo ešte o niečo skôr, už 14. augusta. Košické letisko tak potvrdzuje kontinuálny trend výrazného nárastu dopytu po leteckej preprave. Za prvých sedem mesiacov roka vybavilo o 13 % cestujúcich viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. Júl 2025 bol najsilnejším mesiacom v histórii letiska s vyše 132-tisíc vybavenými cestujúcimi.
Očakávané vynovenie budovy Komunitného centra mestskej časti Košice-Západ na Laboreckej 2 je konečne realitou. V piatok 5. decembra 2025 si stavbu prebrali zástupcovia vysúťaženého zhotoviteľa – prešovskej firmy PEhAES. Odovzdávania staveniska sa zúčastnili za mestskú časť Marcel Vrchota, jeho zástupca Peter Huba, viacerí miestni poslanci a odborní pracovníci tunajšieho úradu.