Ťahanovce organizujú hon na diviaky
Pohyb diviakov po Sídlisku Ťahanovce chce samospráva riešiť. Kedy a kde prebehne hon na túto divú zver?
Čitateľ Michal Bober zo Sídliska Ťahanovce sa v pondelok prizeral nezvyčajnému divadlu. Odfotografoval skupinu diviakov, ktorá sa pravidelne pohybuje v blízkosti bytov. Zvyčajne ide o viac než päť diviakov, ktoré sa pravidelne pohybujú pri čerpacej stanici Shell na Americkej triede, včera ich zazreli pri obchodnom centre Klas. M. Bober sa obáva o bezpečnosť obyvateľov. Na diviaky si večer počkal a fotografie nám zaslal do redakcie.
Mestská časť Ťahanovce o pohybe diviakov vie. „V utorok 3. februára sme rokovali o nekontrolovateľnom a už aj nebezpečnom pohybe diviačej zveri s riaditeľom Obvodného oddelenia PZ SR Vojtechom Valkom, predsedom Poľovného združenia Lovena Milanom Rabatinom a starostom obce Ťahanovce Jánom Nigutom,“ vysvetľuje starosta Ťahanoviec Cyril Betuš „Spoločne s J. Nigutom sme podali žiadosť na Okresný úrad Košice k vykonaniu potrebných opatrení na území obidvoch mestských častí.“
Podľa odborníka poľovníka Pavola Jakaba zvieratá pre obyvateľov sídliska nepredstavujú bezprostredné nebezpečenstvo. „Diviaky idú za potravou, ktorú cítia pravdepodobne z kontajnerov, preto sa neboja prísť do blízkosti ľudí,“ odôvodňuje správanie divej zveri. „Pokiaľ diviak nie je poranený, nie je nebezpečný. Jedine, že by išlo o matku s mladými, ktorá ich chce chrániť. Vtedy sa môže rozbehnúť oproti človeku.“
C. Betuš k tomu pre košice:dnes uviedol, že mestské časti plánujú usporiadať hon na diviaky 14., 21. a 28. februára 2015 od 8. do 12. hodiny. Honci budú vyháňať diviaky od benzínovej pumpy Shell na Americkej triede až po koniec sídliska na Austrálskej triede. „Občanom poradíme, ako sa počas tejto udalosti správať. Obyvatelia v čase honu nebudú môcť vstúpiť do tejto oblasti so psami, pretože honci budú robiť veľký hluk a krik.“
Foto: Michal Bober
Odporúčané články
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Kandidát na predsedu Košického samosprávneho kraja Majo Porvažník a kandidát na primátora Košíc Martin Mudrák dnes spoločne oznámili spustenie crowdfundingovej kampane na Donio na podporu ich spoločného projektu „Žeby dobre bolo“. Ide o prvú komplexnú a profesionálnu víziu, ktorej cieľom je zmeniť Východné Slovensko a Košice z prežívajúceho regiónu na miesto európskeho významu.
Ruská federácia rozmiestnila na hraniciach so Severoatlantickou alianciou 350 až 360-tisíc vojakov, ktorí sú okamžite pripravení na boj. V rozhovore pre nemeckú televíznu stanicu N-TV to uviedol expert na obranu z Kresťanskodemokratickej únie Nemecka Roderich Kiesewetter (CDU). Informuje o tom web Novinky.cz.