Úrodný rok v pôrodniciach
Aktualizované. V dvoch košických pôrodniciach sa v minulom roku narodilo 5 044 detí. V Nemocnici v Šaci ich bolo 1 946 a v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura 3 098.
V Univerzitnej nemocnici sa narodilo o 151 detí viac oproti minulému roku, v Šaci ich počet klesol o 34.
Dievčatá verzus chlapci
„Častejšie sa u nás rodili chlapci, spoločne sme ich na našich pracoviskách privítali 1 656. Naši odborníci ale dopomohli na svet aj 1 442 dievčatkám,“ uvádza hovorkyňa UNLP Ivana Stašková a dodáva, že na gynekologicko-pôrodníckej klinike a gynekologicko-pôrodníckom oddelení zaznamenali aj 57 pôrodov dvojičiek a dvoch trojičiek.
„Oproti predošlému roku mali mierny náskok dievčatá, ktorých sa narodilo 977. Chlapcov bolo 969. Tím lekárov gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia pomohol na svet v uplynulom roku aj dvojčatám, a to v 23 prípadoch,“ uvádza sa v správe šačianskej nemocnice.
[ad][/ad]Klasika i netradičné
V roku 2017 v Košiciach dostávali chlapci najčastejšie meno Michal, Jakub, Oliver, Peter, Tomáš, Sebastián a Erik. Medzi dievčatami prevažovali mená Sofia, Natália, Viktória, Nina, Karolína, Adela a Emma.
Objavili sa však aj netradičné mená. V UNLP medzi chlapčenské patrili napríklad Ab, Amy, Ozan, Seimon, Edin. Dievčatá dostali mená ako Suleika, Ilmije, Jesabelle, Rea, Naira, Ellye či Uliana. V Šaci si rodičia odviezli domov dievčatko s menom Shanaya a chlapec dostal meno Achiles. V hniezde záchrany sa tento rok našli tri deti – dve dievčatká a jeden chlapček.
– 2 625 chlapcov
– 2 419 dievčat vrátane
– 80 dvojčiat
– 2 trojčiat
Odporúčané články
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) organizuje zbierku Svetlo a teplo pre Ukrajinu s cieľom zabezpečiť pomoc obyvateľom Ukrajiny, ktorých postihol vojenský konflikt. Vďaka štedrosti zamestnancov a študentov univerzity sa podarilo vyzbierať približne 130 kilogramov vosku, 240 rôznych druhov batérií, 17 kusov svietidiel, zapaľovače a powerbanky. Prepravu vyzbieraného materiálu na Ukrajinu zabezpečí združenie Feman.
Mesto Košice opravilo na svojich komunikáciách za uplynulý mesiac 300 m2 výtlkov, ktoré v doterajšom priebehu zimy vznikli kvôli výkyvom počasia. Na zlepšenie stavu komunikácií sa použilo 17 ton náhradnej asfaltovej zmesi Canader, ktorá sa používa na odstraňovanie havarijných stavov využíva najmä počas zimného obdobia.
Metropola východu bude v najbližších dňoch hostiť výnimočné vzdelávacie podujatie, stane sa centrom simulácie Európskej únie pre stredoškolákov. Od 5. do 8. februára 2026 sa v Košiciach uskutoční komplexná simulácia trojuholníka inštitúcií Európskej únie (EÚ), v rámci ktorej si šesťdesiat stredoškolákov z celého Slovenska v anglickom jazyku vyskúša fungovanie kľúčových unijných inštitúcií v rámci unikátnej simulácie – Európskeho parlamentu, Rady EÚ a Európskej komisie.