V historickom centre Košíc zvýšili počet hliadok mestských policajtov
AKTUALIZOVANÉ
Aj po skončení hokejových majstrovstiev sveta zostáva mestská polícia slúžiť v centre mesta v zosilnenom režime.
Dnes o tom informoval primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý). „Zostane to tak do konca leta, teda aj po skončení práve prebiehajúceho Art Film Festu a svetového šampionátu v hokejbale,“ povedal.
Ako jeden z hlavných problémov, na ktorý sa hliadky zamerajú, označil deti, ktoré obťažujú návštevníkov Hlavnej ulice tak, že si pýtajú peniaze s tým, že drobné potrebujú na jedlo.
Okrem toho sa majú policajti sústreďovať aj na osoby, ktoré znečisťujú verejné priestranstvá či popíjajú na verejnosti mimo podnikov alkoholické nápoje. Pozornosti príslušníkov by nemali ujsť ani muzikanti či iní pouliční umelci, ktorí musia mať na svoju činnosť príslušné povolenia.
[ad][/ad]Aj s úradom práce
Podľa zástupcu náčelníka mestskej polície Slavomíra Pavelčáka budú prípady žobrajúcich maloletých detí riešiť v spolupráci s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. Kontaktovať budú pritom jeho oddelenie pomoci v hmotnej núdzi a oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Policajti budú tiež zisťovať, či deti neposielajú žobrať ich rodičia. „Ak sa preukáže, že rodič navádza dieťa k záhaľčivému alebo nemravnému životu, môže byť aj trestne stíhaný za ohrozovanie mravnej výchovy mládeže,“ povedal Pavelčák.
V Košiciach sa podľa mestskej polície v minulosti objavili skupinky „profesionálnych“ žobrákov z Rumunska. Zástupca náčelníka vraví, že pre takéto prípady majú s košickým oddelením cudzineckej polície a ďalšími útvarmi štátnej polície „dohodnutý spoločný postup“.
Polícia: Treba svedčiť
Pavelčák zároveň vyzýva občanov, aby nahlasovali protiprávne konanie v uliciach mesta, ako je obťažovanie ľudí alebo hlučnú hudobnú produkciu. Urobiť tak môžu cez tiesňové linky mestskej polície (159) alebo štátnej polície (158).
„Je však nevyhnutné, aby občania, ktorí nahlásili protiprávne konanie, boli po príchode hliadky na miesto incidentu ochotní v danej veci poskytnúť polícii svoje osobné údaje a svedeckú výpoveď. Bez toho je dokazovanie sťažené a v mnohých prípadoch aj neúspešné,“ dodal Pavelčák.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Pýtali sme sa Košičanov, ako si predstavujú svoju štedrovečernú večeru. Dali sme im na výber medzi rezňom a rybou. Väčšina sa prikláňala k rezňu a jeden manželský pár bude mať na stole dokonca hneď všetko, aj vyprážané rezne aj rybu, aby si každý prišiel na svoje. Ako je to u vás doma?
Opozičné strany a hnutia Progresívne Slovensko (PS), Sloboda a Solidarita(SaS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Demokrati spoločne tento týždeň opäť organizujú verejné protesty proti krokom súčasnej vládnej koalície. V Košiciach sa zhromaždenie uskutoční v rovnakom čase ako v iných mestách teda v utorok, 16. decembra o 18:00 na Hlavnej ulici na priestranstve pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej 10.