V júli začali opäť pribúdať úmrtia na COVID-19
V júli opäť začali pribúdať úmrtia na COVID-19. V danom mesiaci bol ôsmou najčastejšou príčinou úmrtia, pričom mu podľahlo 83 osôb.
Nárast spôsobila letná vlna pandémie, no napriek tomu celková nadúmrtnosť klesla o tri percentá. V júli 2022 celkovo zomrelo temer 4,4 tisíca osôb a po trojmesačnom poklese počet úmrtí mierne vzrástol. V porovnaní s päťročným priemerom za roky 2015 až 2019, teda pred začatím pandémie, je to o tri percentá viac. Vyplýva to z predbežných dát Štatistického úradu SR, o počte zomretých a príčinách úmrtí, o ktorých ŠÚ SR informoval v tlačovej správe.
„Napriek tomu, že sa zvýšil počet zomretých na infekciu COVID-19 a výrazne pribudlo obetí aj na choroby dýchacej sústavy, klesla celková nadúmrtnosť medzimesačne o polovicu,“ povedala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická. Dodala, že nárast nadúmrtnosti spomalili najmä nižšie počty osôb zomierajúcich na vonkajšie príčiny, nádory, a tiež približne rovnaký počet úmrtí na choroby obehového systému, ako je päťročný priemer pred pandémiou.
V júli medzi príčinami úmrtia dominovali choroby obehového systému, ktorým podľahlo 45 percent zomretých a 25 percent podľahlo nádorovým ochoreniam. Obe príčiny úmrtia dlhodobo dominujú medzi príčinami zomierania. Pri porovnaní s päťročným priemerom sa počet úmrtí na choroby obehového systému zvýšil o necelé percento, počet úmrtí na nádory bol temer o päť percent nižší než priemer za päť rokov pred pandémiou.
Medzi piatimi najčastejšími príčinami úmrtia sú ešte ochorenia dýchacej sústavy, ktorým v júli podľahlo deväť percent zomrelých. Šesť percent podľahlo ochoreniam tráviacej sústavy a vonkajšie príčiny sa podpísali pod štyri percentá všetkých úmrtí. COVID-19 sa presunul z desiatej priečky na ôsmu. Zomrelo naň dvaapolnásobne viac ľudí než v júni a štvornásobne viac než v júli minulého roka.
Nadúmrtnosť sa prejavovala v skupine seniorov nad 65 rokov, v skupinách v produktívnom (15 až 64 rokov) a predproduktívnom (0 až 14 rokov) veku bol zaznamenaný nižší počet zomretých než bol päťročný priemer pred pandémiou. V júli 2022 tvorili seniori najpočetnejšiu skupinu spomedzi všetkých zomrelých, a to 78 percent všetkých úmrtí. Nadúmrtnosť v tejto skupine dosiahla deväť percent, horšia situácia bol najmä v skupine mladších seniorov, teda vo veku 65 až 74 rokov, kde bola nadúmrtnosť 13 percent, v porovnaní s predpandemickým päťročným priemerom.
V porovnaní s päťročným priemerom bolo menej úmrtí len v Žilinskom kraji, ostatné kraje zaznamenali nadúmrtnosť. Tá bola najvyššia v Košickom kraji, a to 6,2 percenta. V porovnaní s predošlým mesiacom sa v júli situácia s úmrtnosťou zhoršila len v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji, naopak, polepšil si Trnavský kraj.
Zdroj: SITA, qq;kl
Odporúčané články
Vyšetrovanie jedného z najväčších notárskych škandálov na východnom Slovensku pokračuje aj po rokoch bez začiatku hlavného pojednávania. Košický notár je obžalovaný zo sprenevery takmer troch miliónov eur, pričom okolnosti prípadu sprevádzal príbeh, ktorý najskôr pôsobil ako kriminálny triler, no neskôr sa ukázal ako nepravdivý.
Presná a včasná diagnostika zohráva v onkológii kľúčovú úlohu. Čím presnejšie dokážu lekári určiť rozsah ochorenia, tým cielenejšiu a účinnejšiu liečbu môžu pacientom navrhnúť. Aj preto Východoslovenský onkologický ústav (VOÚ) rozšíril svoje technologické vybavenie o moderný CT prístroj s duálnou energiou, ktorý predstavuje významný posun v oblasti onkologickej diagnostiky.
Rýchlostná cesta R4 je v smere od Šebastoviec na Milhosť momentálne uzatvorená, dôvodom je požiar kamiónu. Na sociálnej sieti o tom informuje Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Košiciach.