V Košickom kraji dostane vysvedčenie vyše 16-tisíc žiakov
Vysvedčenia si v piatok (28. 6.) prevezme 16 298 žiakov na 63 stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK). Na gymnáziách rozdajú 5563 vysvedčení, na odborných školách 10 735.
„Už začiatkom júna dostalo maturitné vysvedčenie aj viac než 5000 žiakov, ktorí skladali skúšky dospelosti,“ informoval vo štvrtok Úrad KSK.
Tento rok vyprevadili svojich prvých absolventov nové odbory autotronik na Strednej odbornej škole (SOŠ) automobilovej v Košiciach, reklamná tvorba na SOŠ Ostrovského v Košiciach a výživa a šport na SOŠ Jána Bocatia v Košiciach.
[ad][/ad]Nárast záujmu o duálne vzdelávanie
V aktuálnom školskom roku zaznamenal kraj zvýšený počet absolventov duálneho vzdelávania, ktorý postupne rastie. Danú formu štúdia tento rok končí 71 absolventov. Vlani ich bolo len 24 a boli to zároveň prví študenti, ktorí končili duál v štvorročných odboroch. V budúcom školskom roku bude končiť 130 absolventov duálu a v školskom roku 2020/2021 ich bude 182. Nárast súvisí aj s počtom zazmluvnených firiem.
„Momentálne funguje v systéme duálneho vzdelávania v 140 prevádzkach u zamestnávateľov v kraji. Oproti roku 2017/2018 je to nárast o 100 prevádzok. Naším cieľom je prostredníctvom nich ponúknuť v nasledujúcom školskom roku viac ako tisíc učebných miest v územnej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja,“ uviedol predseda kraja Rastislav Trnka.
Partnerstvá stredných škôl so súkromnými firmami považuje kraj za ideálny model, ktorý prepája teóriu s praxou.
„Zo systému duálneho vzdelávania profitujú všetky zúčastnené strany. Zamestnávatelia získajú kvalifikovanú pracovnú silu presne podľa potreby a mladí ľudia vstúpia do zamestnania so skúsenosťou. Chceme absolventov v práci, nie na úrade práce,“ konštatoval župan.
Od školského roku 2015/2016 sa do systému duálneho vzdelávania zapojilo už 391 študentov. Zatiaľ čo v prvom roku v ňom získavalo vedomosti a prax len 12 študentov, v aktuálnom školskom roku sa takto vzdelávalo 222 žiakov.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
V lesoch pri Košiciach budú počas marca prebiehať plánované ťažbové práce, ktoré sa dotknú aj obľúbenej cyklotrasy medzi obcou Sokoľ a Kráľovou studňou. Mestské lesy Košice upozorňujú návštevníkov, že v dotknutom úseku sa bude pohybovať lesná technika a prejazd po lesnej ceste môže byť dočasne obmedzený.
Severná Kórea v sobotu 14. marca odpálila približne desať neidentifikovaných balistických rakiet smerom k Japonskému moru. Štarty zaznamenali armády v regióne vrátane ozbrojených síl Južnej Kórey a ministerstva obrany Japonska.