V U.S. Steel budú mať skrátený pracovný čas aj vo februári
Skrátený pracovný čas bude trvať v oceliarňach U. S. Steel Košice aj v mesiaci február. Na žiadosť odborov bude toto skrátenie oproti minulým mesiacom v menšej miere.
“Pracovný čas bude skrátený minimálne o jednu zmenu a maximálne o dve. Je to dohodnuté na február s tým, že sa to potom znovu prehodnotí,” potvrdil v piatok dohodu s odbormi pre TASR hovorca oceliarní Ján Bača. Za deň, keď zamestnanci ostanú doma, dostanú 60-percentnú náhradu mzdy. Čerpanie bude na prevádzkach rôzne podľa vyťaženosti jednotlivých liniek a pracovísk. Dôvodom opatrenia a dohody vedenia podniku s odbormi je naďalej nepriaznivá situácia na trhu s oceľou.
[ad][/ad]V minulých mesiacoch bolo skrátenie pracovného času v továrni až o štyri zmeny v mesiaci. Tak to navrhoval podnik aj na ďalšie obdobie, a to na február aj marec. “My sme mali logické odôvodnenie v tom, že sa situácia vôbec nezlepšila,” skonštatoval Bača.
V oceliarňach zaviedli skrátený pracovný čas už vlani v máji. V júni došlo k odstávke jednej z vysokých pecí. Následne továreň oznámila, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500, a to s cieľom zlepšiť finančné postavenie firmy. Časť zamestnancov následne využila na dobrovoľný odchod z podniku motivačné odmeny.
Košický U. S. Steel má v súčasnosti okolo 9000 zamestnancov, spolu s dcérskymi spoločnosťami je ich spolu zhruba 10.500.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Ruský vodca Vladimir Putin tvrdí, že Moskva je údajne pripravená uzavrieť mierovú dohodu, ale je to „právne nemožné“. Referuje o tom web glavcom.ua s odvolaním sa tlačovú konferenciu šéfa Kremľa.
Rusko je pripravené stretnúť sa s predstaviteľmi Spojených štátov toľkokrát, koľkokrát bude potrebné na dosiahnutie riešenia vojny na Ukrajine. Uviedol to v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov po tom, čo rokovania medzi prezidentom Vladimírom Putinom a americkými predstaviteľmi nepriniesli prielom.